چگونه مبلی با اندازه های مناسب منزل مان انتخاب کنیم؟

راهنمای خرید مبل

20 آبان 1397

انتخاب مبل مناسب، بخش بسیار مهمی از چیدمان و دکوراسیون منزل است و در نتیجه انتخاب مبلی با رنگ، شکل و ابعاد مناسب منزل تان امری مهم بشمار می رود. 
رنگ، شکل و مواد و متریالی که در ساخت مبل استفاده می شود مهم اند اما اندازه و ابعاد مبل تان نیز اهمیت خاصی است که اگر با دقت انتخاب شود، تاثیر چشمگیری در چیدمان آپارتمان و منزل تان خواهد داشت.
اندازه و ابعاد مبل تان باید مکمل ابعاد و اندازه منزل تان باشد. در اینجا به راهنمایی شما برای انتخاب ابعاد مناسب مبل خواهیم پرداخت. 

کاربرد هر اتاق و بخش منزل را مشخص کنید

اولین چیزی که در انتخاب مبل باید مشخص کنید این است که قصد دارید از هر اتاقی چه استفاده ای بکنید.
منظور از کاربرد هر اتاق فقط کاربرد معمول و ظاهری آن نیست، هنگام انتخاب مبل باید ببینید که از هر اتاق چه استفاده هایی می کنید اما حواستان به آن نیست.
مثلا اگر قرار است بعدها در اتاق کودک تان بخشی برای مطالعه ایجاد کنید بهتر است مبل یا سرویس خواب کوچکی برای آن اتاق انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی چینش را عوض کنید و دکوراسیون متناسب آن را ایجاد کنید.
یا ممکن است در اتاق پذیرایی منزل تان در کنار مبل ها یک میز ناهار خوری قرار داده باشید اما خانواده تان بیشتر وعده های غذایی شان در نشیمن و در کنار تلویزیون صرف می کنند که در این صورت باید در کنار مبل های اتاق نشیمن تان یک میز عسلی نسبتا بزرگ قرار دهید تا بتوانید به همراه خانواده در حال تماشای تلویزیون، شام صرف کنید.

در انتخاب و خرید مبل دقت کنید که هر تکه از دکوراسیون تان را کجا قرار خواهید داد و چه چینشی ایجاد خواهید کرد.
آیا می خواهید که نقطه تمرکز اتاق نشیمن تان، تلویزیون باشد؟
آیا در یکی از اتاق ها یک پنجره بزرگ با نمایی زیبا دارید و قصد دارید چیدمان مبل هایتان طوری باشد که آن پنجره مرکز توجه باشد؟

اینکه برای هر تکه ی مبلمان یا ناهارخوری و یا سرویس خوابتان یک جای متناسب از لحاظ اندازه را در نظر گرفته باشید، کارتان را در هنگام خرید و انتخاب مبلمان راحت تر می کند.
قبل از قطعی کردن خریدتان از فروشنده بخواهید تا اندازه های دقیق مبل، ناهارخوری یا سرویس خواب را به شما بدهد و از جای گرفتن محصول مورد نظرتان در محل مورد نظر، اطمینان حاصل کنید.

وقتی ابعاد کالایی که قصد خریدش را دارید، بدست آوردید، آنرا در اتاق مورد نظرتان تصور کنید و ببینید آیا به اتاق می آید یا نه؟
سپس سعی کنید در بین مبل یا سرویس خواب مورد نظرتان راه بروید و بررسی کنید آیا عبور از بین آنها راحت است یا به مشکل بر خواهید خورد.

 

انتخاب مبل مناسب برای اتاق نشیمن

 در اتاق نشیمن، مبل معمولا مرکز توجه است و بیشتر از سایر وسایل هم مورد استفاده قرار می گیرد، با این حال تناسب مبل و سایر اجزای دکوراسیون را فراموش نکنید. یعنی اگر قصد دارید وسایل کوچک را در اطراف مبل راحتی که برای نشیمن انتخاب میکنید قرار بدهید، خرید یک مبل بزرگ کار درستی نیست.
اگر اتاق نشیمن تان بزرگ و جادار است، می توانید هر شکلی از مبل راحتی یا کلاسیک را انتخاب کنید اما باز هم نباید تناسب مبل را با سایر اجزای دکوراسیون فراموش کنید. 
یکی از متداول ترین اشتباهاتی که افراد در چیدمان اتاق های بزرگ مرتکب می شوند، شلوغ کردن اتاق است.
اگر یک مبل راحتی بزرگ به همراه چند صندلی برای نشیمن انتخاب کرده اید، سعی سایر اجزای دکوراسیون تان مانند لوستر و میز را ساده انتخاب نمائید.
اما اگر اتاق نشیمن تان کوچک است، مبلی انتخاب کنید که کم جا تر باشد و طراحی کلاسیک دارد.
سعی کنید در فضای کمی که در اختیار دارید مبل و چیدمان تان طوری انجام شود که ایجاد همگونی کند. تلویزیون حدود ۲ متر و میز عسلی حدود ۵۰ سانتیمتر از مبل فاصله داشته باشد.

 

 

منبع : weetas.com