شناخت انواع مبل

راهنمای خرید مبل

16 مهر 1397

مبل ها و انواع مختلف آن کدامند؟

ویژگی های منحصر بفرد هر مبل چیست؟

علت نامگذاری مدل های مختلف مبلمان چیست؟

از آنجائی که مبل نقطه تمرکز دکوراسیون منزل یا اتاق بشمار می رود، باید بتواند به تمام نیازهای ما پاسخ دهد. یک مبل خوب علاوه بر این که نشیمنی مناسب برای ما بشمار می رود، باید باعث زیبایی دکوراسیون خانه ما نیز بشود. مبل مانند تخت در طول شبانه روز مورد استفاده زیادی قرار دارد پس علاوه بر زیبایی مبل و راحتی آن، یک مبل خوب باید دارای استحکام و دوام بالایی در پارچه مبل و کلاف باشد. اما با تنوعی که در انواع مبل اعم مبل سلطنتی (استیل)، مبل کلاسیک (نیمه استیل)، مبل راحتی و مبل ال وجود دارد، چگونه مبل مناسب را تشخیص بدهیم؟ 
دو فاکتور مهمی که در انتخاب مبل مناسب باید مد نظر قرار دهیم، شکل مبل و کاربرد مورد انتظار ما از آن مبل است. که این دو بی رابطه به هم نیستند یعنی شکل مبل بر کاربری آن و کاربری مبل بر شکل آن تاثیر گذار است.
ابتدا به این فکر کنید که از مبل مورد نظر چه استفاده ای خواهید کرد. آیا برای ریلکس کردن و استراحت از مبل می خواهید استفاده کنید یا می خواهید به صورت رسمی روی آن بنشینید و از مهمانانی که خیلی با آنها صمیمی نیستید، پذیرایی کنید؟ آیا مبل تا بصورت دائمی توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد یا مبلی می خواهید که بیشتر حالت دکوری در منزل تان قرار بگیرد؟
پس از اینکه در مورد نوع مبل و کاربری آن تصمیم گرفتید، به راحتی می توانید مبل هایی که برای شما نامناسب اند را حذف کنید‌.
در نظر داشته باشید که مبل های راحتی از نظر نوع و شکل پایه ها، پشتی و تکیه گاه، دسته مبل و ... تنوع بسیار بالایی دارند، اما ما در اینجا به انواع اصلی مبل راحتی می پردازیم؛


مبل راحتی مدل انگلیسی


با انتخاب این مبل راحتی، شما راحتی و آسودگی هنگام استفاده از مبل راحتی را فدای ظاهر مبل تان نمی کنید. این مبل راحتی دارای تکیه گاه نرم و نشیمنی عمیق است که با قرار دادن چند کوسن نرم و راحت در انتهای یک روز پرمشغله روی آن لم دهید.
دسته ها و پایه های این مبل راحتی به آن ظاهری کلاسیک و سنتی می بخشد که متناسب با فضا و دکوراسیون سنتی و کلاسیک می باشد. 

مبل راحتی مدل کوهانی


این مبل راحتی یک مدل کاملا رسمی است. دسته های خم، پایه های چوبی مبل و پشتی که در وسط بصورت کوهان بالا آمده است. 
این مدل مبل راحتی در اواسط قرن نوزدهم در اروپا مد بود و بهترین جلوه را در راهرو یا اتاق ورودی خواهد داشت هرچند می توان در اتاق پرو و تعویض لباس نیز از این مبل راحتی استفاده کرد.


مبل راحتی چستر فیلد


مبل راحتی چستر فیلد که بیشتر به مبل چستر معروف است را می توان معروفترین مدل مبل راحتی نامید. مبل چستر بیشتر اتاق یا کارگاه هنری و نقاشی قدیم را به یادمان می آورد. پارچه یا چرم مبل چستر به طور سنتی از طیف رنگ قهوه ای تیره انتخاب می شود‌
مبل های چستر معمولا دارای پشتی و تکیه گاه کوتاه و دسته های دکمه ای هستند که دسته های بلند و خمیده ای در کنار یک نشیمن دارای عمق زیاد و پایه های چوبی دارند.
این مبل راحتی شیک طوری طراحی شده است که هیچ وقت از مد نمی افتد. هر زمان و هر جایی این مبلمان رو ببینید با اینکه طراحی قدیمی دارد بخاطر اصالت زیبایی بکار رفته درآن شما را مجذوب خو خواهد کرد.


مبل راحتی مدل نول


مبل راحتی مدل نول یک مبل راحتی با طراحی کلاسیک است که در قرن هجدهم در ویلاهای اطراف شهر مد شده بود.
این مبل راحتی دارای پشتی صاف و بلندی است که معمولا در کنارها نیز دارای دسته های عمودی بلند و مشابه می باشد که قابلیت جابه جایی و باز شدن دارند.
مبل نولی که در تصویر مشاهده می کنید، یک مدل امروزی از این مبل راحتی است که پشتی و دسته های آن ثابت شده و ارتفاعشان نیز متناسب با دکوراسیون های امروزی کم شده است.


مبل راحتی مدرن قرن بیستمی


پشتی بدون تاج و صاف، دسته های مکعبی شول و پایه های کوتاه این مبل راحتی آنرا از دیگر مبل های راحتی قابل تشخیص می کند. سایر ویژگی های این مبل راحتی، عبارتند از خط های صاف در طراحی آن، روکش چرم به جای استفاده از پارچه مبلی. این مبل راحتی به دلیل استفاده از کوسن در نشیمن عمیقش دارای راحتی زیادی در هنگام استفاده است.

 


مبل ال


مبل ال بهترین گزینه برای یک خانه مدرن به شمار می رود. مبل ال را می توان به شکل های مختلف در دکوراسیون قرار داد. متداول ترین شکل هایی که مبل ال را می توان به آن صورت در چیدمان قرار داد، شکل U و شکل L است.