راهنمای خرید مبل استیل

راهنمای خرید مبل

20 آبان 1398

مبل سلطنتی بهتر است یا مبل استیل ؟

مبل استیل بخرم یا سلطنتی ؟ این سئوال از آن دسته سئوال های متداولی است که خیلی وقت ها از زبان خریداران مبل می شنویم.

یکی از سئوالات رایجی که برای خیلی از ما ایرانی ها پیش می آید تفاوت بین این دو مدل مبل است. واقعا مبل سلطنتی با مبل استیل چه فرقی دارد؟

 اما در حقیقت مبل استیل همان مبل سلطنتی است! در ابتدای ظهور و ورود مبل سلطنتی در بازار ایران مبل های جدید که دارای منبت کاری و طراحی بسیارپرکار و زیبا بودند وارد شدند و اما به مرور زمان با توجه به  استایل متفاوت و خاصی که این نوع مبلمان داشتند  (کلمه استایل یا style یک کلمه انگلیسی است به معنی سبک است ) به مرور با تغییر تلفط استایل به استیل تبدیل شد. این گونه شد که ما با دو کلمه مبل سلطنتی و مبل استیل مواجه می شویم و اغلب و عامه مردم گمان میکنند این دو مبل با هم متفاوت هستند.

 

مبل استیل یا سلطنتی به چه مبلی گفته می شود؟

مبل استیل به مبلی گفته می شود که کلاف آن از چوب بسیار مرغوب ساخته شده باشد. کلاف مبل از جنس چوب راش تهیه می شود البته از چوب توسکا هم ممکن است در برخی نمونه ها استفاده شود.

در زیر کلاف سه نفره مبل استیل را مشاهده میکنید. نحوه اتصالات مبل استحکام چوب به کار رفته در نشیمن که در کار مخفی می شوند از اهمیت خاصی برخوردار است. به یکپارچگی این کلاف مبل توجه کنید. چنین کلافی سالها میتواند بدون هیچ گونه مشکلی مورد استفاده قرار گیرد. 

کلاف مبل استیل

ابتدا طرح مبل روی کلاف مبل کشیده می شود و توسط منبت کاران هنرمند و خوش ذوق ایرانی حکاکی می گردد.

منبت کاری در ایران قدمت بسیار زیادی دارد و پس از ورود مبل به ایران هنرمندان ایرانی هنر خود را با مبل تلفیق کردند و مبلمان هایی با تاج و دسته و پایه های زیبا خلق کردند.

هر چه میزان منبتی کاری مبلمان بیشتر و عمق و تورفتگی و برجسنگی های آن به چشم شما به وضوح دیده شود قیمت آن مبل بالاتر خواهد بود.

در هنگام خرید مبل استیل حتما باید به جنس چوب به کار رفته توجه کنید.

در حال حاضر در ایران استفاده از کلاف چوبی به همراه رزین بسیار زیاد شده است. استفاده از چوب و رزین در مبل استیل باعث می شود قیمت و کیفیت مبل بسیار کمتر شود و همچنین وزن مبلمان بسیار بیشتر خواهد شد. اما نتیجه استفاده و ترکیب چوب و رزین در مبل استیل باعث کاهش قیمت مبل و آماده شدن سریع آن میگردد. قطعا نمیتوان از هنر دست و منبت کاری روی چوب و چشم نوازی آن گذر کرد و ارزش آن را نادیده گرفت. البته این نوع مبلمان ها برای خانواده هایی که قصد خرید مبل استیل دارند اما از پس هزینه سنگین آن برنمیایند بسیار گزینه مناسبی است.

اگر از ایراداتی که چوب و رزین نسبت به کلاف یکپارچه چوب دارد بگذریم ، باید یادآور شوم که هوشیار باشید. متاسفانه برخی از تولید کنندگان و یا نمایشگاه داران مبلمان واقعیت را به خریدار نمیگویند و بسیاری از خریداران مبل استیل با دیدن ظاهر زیبا و چشم نواز مبل اقدام به خرید مبل می کنند و شاید تا آخر عمرشان هم متوجه نشوند که مبل چوب و رزین خریده اند نه مبل تمام چوب!

 

چطور بفهمیم منبت کاری روی مبل استیل دستی است یا با دستگاه CNC

استقبال از هنر دستی  منبت چوب بسیار کاهش یافته است و یکی از علل آن زمان بر بودن و قیمت بسیار بالای این کارهاست. منبت کاری دستی به راحتی قابل تشخیص استو هرچند هم هنر دست یک استاد کار روی طراحی منبت باشد اما باز هم گوشه هایی از کار برآمدگی و نامتقارن بودن های خیلی ریز وجود خواهد داشت.

نمونه ای از منبت کاری دستی

جای ابزار ها کمی نامنظم تر هستند و به سادگی قابل تشخیص است. منبت کاری که با دستگاه های سی ان سی مخصوص منبت کاری صورت میگیرد حرکت منظم و برش های یکنواختی روی چوب برجا میگذرد با کمی دقیت قرینه بودن و یکسان بودن تمامی نقوش روی همه مبل ها را خواهید دید. همه گلها و طرح های مبل یکنواخت و مشابه است. از دستگاه CNC برای  تولید قطعات منبت شده برای تاج و دسته و حتی پایه مبلمان، بوفه و ساخت سایر قطعات با صرف هزینه و زمان کمتر و ظرافت بیشتر نسبت به روش سنتی به کار می رود.

در نتیجه با توجه به مطالبی که در بالا ذکر شد منبت کاری دستی قیمت بسیار بالاتری نسبت به نوع مشابه که توسط دستگاه حکاکی شده است دارد.

 

نمونه ای از منبت کاری با دستگاه CNC

 

رنگ مبل

رنگ مبل یک مورد کاملا سلیقه ای است اما قطعا کیفیت ماندگاری و قیمت هر رنگی فرق دارد.

مبلمان استیل را بیشتر با رنگ چوب طلایی یا قهوه ای طراحی و روانه بازار می کنند.

 

مبل با ورق طلا

در برخی موارد از ورق طلا و یا ورق نقره برای روکش چوب مبل استفاده می شود که باعث افزایش قیمت چشم گیر مبل میگردد. البته هنوز هم هستند کسانی که دنبال مبلمان گرانقیمت  و لوکس میگردند.

ورق طلا یا  ورق نقره و مس لایه های بسیار نازکی از این فلزات هستند که برای ایجاد نمای فلزی روی انواع مبل مورد استفاده قرار می گیرند.

هنرپوشش دادن وسایل با لایه ی نازکی از فلزات که از روش های ساده آبکاری به شمار می رود سابقه ای دیرینه دارد که از آن برای پوشش دادن گچ بری ها، مجسمه ها، سطوحی دیوار و سقف، ظروف و ... استفاده می کرده اند.
ورق طلا را میتوان بر روی انواع بدنه مبلمان استفاده کرد و برای این کار از چسب مخصوص ورق طلا استفاده می شود. ورق طلا تغییر رنگ نداده و اکسید نمی شود.

این ورق ها در انواع ساده و طرح دار هفت رنگ موجود می باشند.

ضخامت ورق طلاها در حد میکرون بوده و با دست قابل شمارش نیستند . هر ورق طلا در حدود 60 الی 150 هزار تومان به فروش میرسد. با این احتساب در صورتی که بخواهید مبل استیل یا سلطنتی با ورق طلا بخرید باید حداقل در حدود 600 هزار تومان الی 2 میلیون تومان بیشتر هزینه کنید.

 

اندازه مبل استیل

هرچقدر تاج مبل بلند تر باشد قطعا در نظر اول ابهت و جذابیت بیشتری خواهد داشت. صد البته این نوع تاج ها برای خانه هایی با متراژ بالا مناسب هستند که سقف بلندی دارند.

قیمت مبل استیل

در حال حاضر قیمت مبلمان استیل در بازارهای نمایشگاهی تهران مابین 10 الی 15 میلیون برای مبل های معمولی (که معمولا ترکیب چوب و مواد یا ترکیب چوب و رزین هستند)   و 15 الی 50 میلیون تومان برای مبل های استیل با کیفیت و با پارچه ترک و چوب راش منبت کاری شده پرکار عرضه می شود.

توجه کنید که شما وقتی برای خرید مبلمان به نمایشگاه های عرضه مبل می روید در واقع هزینه ای مازاد پرداخت خواهید کرد. هزینه تولید یک مبل با کیفیت تولید شده در یک واحد تولیدی در نهایت 7 میلیون تومان می باشد اما وقتی که نمایشگاه دار به عنوان واسطه وارد عمل میشود و مبل را وارد بازار ثانویه میکنید هزینه های اجاره مکان و تبلیغات و پرسنل را نیز بر قیمت نهایی می افزاید.

در حالیکه شما با خرید مستقیم و بی واسطه مبلمان از تولیدی این مازاد هزینه را متحمل نخواهید شد.

اما از کجا و چگونه مبل را از تولیدی پیدا کنیم وخریداری کنیم؟ بهترین راه مراجعه به صفحه فروشگاه مبلان و جستجوی مبل دلخواه بر اساس هزینه از میان محصولات جستجو کنید و مبل دلخواه را بدون واسطه خریداری کنید.

 

مبل استیل مناسب چه کسانی است؟

قبول کنید اگر خانه شما کوچک است فکر مبل سلطنتی را از سرتان بیرون کنید. قبل از خرید مبل اندازه هر واحد مبل سه نفره و تک نفره را از فروشنده بپرسید. عمق مبل ها هم مهم است. شاید به صورت کلی شما تصور کنید مبل در خانه شما به راحتی جا می شود. اما باید در نظر بگیرد که بین هر مبل باید فاصله ای بین 15 الی 20 سانت وجود داشته باشد. نمیتوانید مبل ها را بهم بچسبانید.

 

 

واحد نفر در مبل استیل

برای یک خرید خوب بهتر است با تعدادی از اصطلاحات مهم آشنا شوید و بدانید کاربرد هر یک در کجا رخ می دهد و چه معنایی دارد. ست های مبلمان بر اساس واحد نفر در نظر گرفته می شود هر مبل تک نفره یک واحد حساب می شود اما مبل ها در اندازه دو نفره و سه نفره نیز ساخته می شود و ترکیب آنها یک دست کامل مبل را تشکیل می دهد.

مبل تک نفره = یک واحد

مبل دو نفره = یک و نیم واحد

مبل سه نفره = دو واحد

بنابراین یک دست مبلمان هفت نفره که شامل یک مبل سه نفره، یک مبل دو نفره و دو مبل تک نفره است معادل پنج و نیم واحد می‌باشد. و یک دست مبل نه نفره در مبلمان استیل برابر با یک سه نفره، دو عدد میزبان و 4 تک نفره است. برای قیمت گذاری مبلمان دانستن این موارد اهمیت دارد. اگر شما قصد خرید یک مبل هفت نفره دارید و قصد دارید چند واحد به آن اضافه کنید به راحتی با این فرمول می توانید قیمت مبل خود را حدس بزنید. توجه کنید که دست مبلمان بر اساس واحد قیمت گذاری می شود. گاهی برخی خریداران مبلمان قیمت یک ست هفت نفره را با یک نه نفره مقایسه می کنند و در نظر نمی گیرند که فروشنده به چند واحد در دست اشاره دارد. گاهی سهوی یا عمدی این اتفاق رخ می دهد. مشتری هم به این دلیل که فروشنده می گوید این دست مبل این قیمت را دارد اعتماد می کند. شاید حتی حرفی از تعداد واحد مبل به زبان نیاورد و پس از تحویل متوجه این اشتباه خودتان شوید. پس در هنگام خرید و قیمت گذاری دقت ویژه ای به این موارد مهم داشته باشید. برخی مبلها سفارشی نیستند و امکان اضافه کردن چند مورد دیگر را ندارند. این مورد فقط توسط فروشنده هایی که خودشان کار تولید انجام می دهند فراهم می شود.

 

انتخاب پارچه مناسب برای مبل استیل

هر چیزی را باید در جای که استفاده می شود در نظر گرفت. خیلی از ما ظاهر چیزی را مشاهده می کنیم و قدرت تجسم آن  را در محل استفاده نداریم. ساده تر اگر بخواهم بیان کنم بسیاری از خانم های خریدار به پارچه فروشی های مبل میروند و اصرار دارند که پارچه مبل را خودشان انتخاب کنند. طرحی را انتخاب می کنند و پس از تحویل کار حسابی شوکه می شوند. به این دلیل که در هنگام خرید اطلاعات کافی و دانش لازم برای همخونی و هماهنگی پارچه با نوع مبل خود را نداشته اند.

 

مثلاً شما یک پارچه مبل پرنقش را می‎بینید و با خود می‎گویید این پارچه زیباست، اما زیادی شلوغ است و از کنار آن می‌گذرید. در حالی‌که اگر شما این پارچه را به صورت یک تاپ بدوزید و با یک دامن ساده بپوشید، زیبایی پارچه مبل دیده شده و شلوغی آن تحت‎الشعاع قرار می‎گیرد.  یا حتی می توان از این پارچه به عنوان نوار‎دوزی و حاشیه بخش‌هایی از یک تاپ ساده استفاده کرد و ...

در مورد مبلمان هم به همین شکل است. گاهی پارچه پر نقش و نگار ظاهر مبل را آنچنان جذاب میکند که گویی مبل دیگری است. اگر دانش درستی در این زمینه ندارید سعی کنید مبل را از طرح های موجود انتخاب کنید. این ریسک را نپذیرید زیرا هزینه انرژی زمانی را هدر میدهید و درنهایت ممکن است از آن طرح مبلمان خوشتان نیاید. دیگر راه بازگشتی نخواهید داشت.

 

در دیدگاه عموم مردم مبل استیل مبلی است که از فلز استیل ساخته شده یا در آن از این فلز استفاده شده است که تصوری اشتباه است دلیل این نام گذاری استفاده از نام Style است کلیه ای انگلیسی که معنی خوش فرم را میدهد و به مرور در بین ایرانیان با این اصطلاح شناخته شده است. در کشورهای اروپایی و آمریکایی و کلا غرب، این نوع مبل را Furniture می نامند. مبل استیل گونه ای از مبلمان خانگی است که از چوب ساخته شده است و کلاف مبل نیز قطعا از چوب تهیه می شود و بیشترین تفاوت نوع آنها بر اساس تغییر در طرح کلاف مبل صورت گرفته است. 
قیمت مبل استیل براساس نوع آن متغییر است گونه های مختلفی از مبل استیل موجود است که در کشورهای  مختلف تولید می شود ، مبل استیل ترک ، مبل استیل فرانسوی و مبل استیل مصری که هریک طراحی و قیمت متفاوتی دارند.


قیمت مبل استیل ترک  :
مبل استیل ترک  معمولا رنج قیمتی بین 800 الی 3000 دلار دارد که معادل حدودا 10 الی 30 میلیون تومان است.

قیمت مبل استیل ترک

قیمت مبل استیل فرانسوی  :
مبل استیل فرانسوی  معمولا رنج قیمتی بین 700  الی 2500 دلار دارد که معادل حدودا 7 الی 27 میلیون تومان است.

قیمت مبل استیل فرانسوی


قیمت مبل استیل مصری  :

مبل استیل مصری  معمولا رنج قیمتی بین 1000  الی 4500 دلار دارد که معادل حدودا 11 الی 50 میلیون تومان است.

قیمت مبل استیل مصری

رایج ترین چوب استفاده شده در مبل استیل، چوب راش و گردوست مخصوصا راش که به دلیل نرمی و بافت محکمی که دارد مناسب منبت کاری است. هنرمندان منبت کار با دستان توانا و ذهن خلاقشان به تولید مبلمانی میکنند که چشم هر بیننده از دیدن آن احساس خوبی پیدا کند. 
مبل استیل مناسب چه خانه هایی است  ؟
یکی از سئوالات رایج مشتریان هنگام خرید مبل استیل این است که این مبل استیل به چه خانه هایی می آید؟ اصلا این مبل را بخرم یا نه ؟ نکند بعد از خرید پشیمان بشویم؟ جواب سئوال شما واضح است اگر فضایی بالاتر از 50 متر آزاد دارید به فکر خرید مبل استیل باشید! مبل استیل فقط مناسب فضاهای بزرگ و ویلاهایی است که چالش جا و مکان کم ندارند فضای بازی برای دکوراسیون در اختیار ما میگذارند و دست ما برای چیدن این مبل های حجیم باز است. قطعا جلوه و زیبایی مبل هم در فضای بزرگ فقط به چشم می آید.
منزل شما حتما بالای سقف 3 متر و بالاتر از آن داشته باشد.اگر منزلتان کوچک است یا سقف کوتاهی دارد یا  فضاهای کوچکی در اختیار دارید خیلی سریع از فکر این مبل خارج شوید! برای آپارتمان های کوچک مبل استیل حکم یک عذاب الهی را دارد! هر خرید را متناسب با نیاز آن لحظه انجام دهید حتی اگر تمام عمر آرزوی داشتن مبل استیل داشتید!
تاج بلند و دسته های پراز منبت های زیبا از ویژگی های این نوع مبل است. تاجی که قطعا روی آن منبت های بسیار زیبایی قرار دارد معمولا طرحی از گل و بوته یه طرح های هنری و اسلیمی زیبایی روی منبت ها خواهید یافت. 
مبل استیل معمولا در ایران با پارچه های یزد تهیه می شود که پراز گل وبوته و طرح و رنگ است حتی می تواند ترنج های ایرانی هم در این پارچه به راحتی یافت ترنج هایی که ما را یاد فرهنگ غنی خودمان را داریم. هیچ محدودیتی در انتخاب رنگ پارچه برای مبل استیل وجود ندارد. رنگ های متداولی که در چوب این مبل استفاده می شود معمولا طلایی، قهوه ای و سفید استخوانی است. بهترین رنگ برای مبل استیل قطعا قهوه ای و طلایی است. حتی می توان از ورقه های طلا نیز برای زیبایی چوب مبل استیل استفاده می شود که هم بر ارزش  و قیمت این مبل می افزاید هم جلوه بسیار خیره کننده ای به آن می دهد. افزودن ورقه های طلا معمولا بین 40 الی 60 درصد به قیمت مبل استیل اضافه می کند.
مبل های استیل بیشتر برای محافل رسمی و مهمانی ها مورد استفاده قرار میگیرد و کمتر کسی را می توان دید که از نشستن روی مبل استیل احساس آرامش داشته باشد این مبل مناسب استراحت های روزانه و لم دادن نیست.

 

تفاوت مبل استیل و مبل سلطنتی چیست؟

یکی از سئوالات رایجی است که ذهن خیلی از خریداران را به خود مشغول میکند اما باید بدانید که  این دو نوع مبل از حیث ظاهر بسیار بهم شبیه هستند ساختار مبل استیل و مبل سلطنتی نیز بهم بسیار شبیه است تنها تفاوت این دو در نوع طراحی و کار روی چوب آن است هرچه مبل استیل پرکارتر باشد آن را به دسته مبل سلطنتی نزدیک تر می کند. اگر مبلی را دیدید که تاج بسیار بلندی دارد و روی دسته ها و تاج آن پر از منبت های درهم پیچیده است شک نکنید آن مبل سلطنتی است. پس مبل های که منبت های بسیار و تاج های خیلی بلندی دارند در دسته مبل سلطنتی قرار می گیرند. یکی دیگر از نشانه های تمیز دادن این دو نوع مبل تعداد نفرات مبل در ست کامل آن است معمولا مبل کلاسیک هفت نفره و مبل استیل  نه نفره است.