راهنمای خرید میز ناهارخوری و صندلی: میز و صندلی های خوب و با کیفیت ناهارخوری چه مشخصاتی دارند؟

راهنمای خرید مبل

5 اسفند 1396

این روزها میز ناهار خوری در بیشتر خانه های ایرانی وجود دارد و خانواده های ایرانی حتی اگر میز ناهار خوری شان را در آشپزخانه کوچک آپارتمان شان هم شده، جای می دهند و از صرف وعده های غذایی شون روی میزهای ناهار خوری شون لذت می برند. برای انتخاب و خرید میز ناهار خوری باید نکاتی را در نظر بگیریم که "مُبلآن" سعی دارد در این مقاله این نکات را برای داشتن بهترین خرید میز ناهار خوری، در اختیار شما قرار دهد.

برای انتخاب و خرید میز و صندلی ناهار خوری حتما باید روی صندلی بنشینید و ویژگی های میز ناهارخوری مانند ارتفاع میز  و راحتی صندلی ها و دوری و نزدیکی میز از صندلی ها را با آنچه می خواهید و راحت هستید، بسنجید. وقتی روی صندلی می نشینید، میز ناهار خوری باید در دسترس تان باشد و صرف غذا روی میز برایتان راحت باشد. مناسب ترین ارتفاع میز ناهارخوری هنگامی که روی صندلی نشسته اید، به اندازه ای است که میز کمی پائین تر از روبروی سینه تان قرار بگیرد.
ارتفاع میز ناهار خوری فاکتور مهمی در انتخاب میز ناهار خوری و صندلی ها می باشد، میز اگر بالاتر یا پائین تر از استاندارد برای شما باشد، قطعا در هنگام استفاده از آن راحت نخواهید بود.
نگران پیدا نکردن میز ناهارخوری و صندلی های مورد نظرتان هم نباشید، در بازار مبل یافت آباد، بازار مبل دلاوران و سایر بازارهای مبل آنقدر تنوع بالاست که مطمئنا میز و صندلی با اندازه های مورد نظرتان در آن میان پیدا خواهد شد.

یک صندلی استاندارد در لحظه اولی که روی آن بنشینید احساس راحتی خواهید کرد، خود را در حال غذا خوردن، روی این میز و صندلی تصور کنید. میز و صندلی باید حس راحتی به شما بدهند. زاویه ی نشیمن صندلی ناهار خوری با پشتی صندلی ناهار خوری باید ۹۰ درجه و قائمه باشد و میز ناهار خوری خیلی بالا یا خیلی پائین تر از سینه تان نباشد و همچنین هنگامی که صندلی در کنار میز ناهارخوری تان قرار می گیرد، نباید فاصله ی زیادی از هم داشته باشند تا راحتی شما هنگام استفاده از آنها تضمین شود.

قیمت میزهای ناهار خوری و صندلی هایشان در بازار از زیر یک میلیون تومان شروع شده و تا بیشتر از ۶۰ میلیون تومان نیز می رسد که مهمترین عوامل در تعیین قیمت های میزهای ناهارخوری کیفیت چوب و مواد بکار رفته در آنها، میزان زیبایی میز و صندلی ها و چند نفره بودن آنهاست. اگر قصد خرید میز ناهارخوری ۶ تا ۱۲ نفره را دارید می توانید با ۲ الی ۵ میلیون تومان خرید خوب و متوسطی از بین تولید کنندگان معتبر ایران انجام دهید.
با اختصاص هزینه ای بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان می توانید میز ناهارخوری ۶ تا ۱۲ نفره از تولیدکنندگان خارجی مانند مارکها و برندهای "وود مادِرن" یا "ایتالی ستایل" انتخاب نمائید.


مشخص است که اندازه ی میز ناهار خوری و ابعاد صندلی ها را باید بر اساس فضایی که در منزل تان در اختیار دارید و تعداد افراد خانواده تان و همچنین تعداد میهمانان احتمالی تان که معمولا دارید، انتخاب کنید.
همانطور که گفته شد تنوع در بازار میز و صندلی ناهارخوری بسیار خوب است و شما می توانید میز ناهار خوری دونفره تا حدود ۳۰ نفره را در بازارهای مبل ببینید و انتخاب کنید که البته پرفروش ترین آن ها میز و صندلی ناهار خوری ۱۲ نفره است. 
اگر خانه بسیار بزرگ با متراژ بالا دارید می توانید دو دست میز و صندلی ناهار خوری برای منزلتان خرید کنید و یکی را برای استفاده خانواده در آشپزخانه و دیگری که معمولا بزرگتر انتخاب می شود را برای پذیرائی از میهمانان تان در اتاق پذیرایی تان قرار دهید.

در کیفیت میز ناهارخوری دقت کافی را داشته باشید، زیرا برخی از میز هایی که اکثرا قیمت پائینی هم دارند دارای کلاف ضعیفی هستند و بجای پرس های مستحکم و بادوام و میخ با چسب محکم شده اند.
اگر در میز یا صندلی مورد نظرتان عدم هماهنگی و تقارن پایه ها را مشاهده کردید، احتمالا از کیفیت ساخت پائینی برخوردار است.

میزهای ناهار خوری شیشه دار اگرچه زیبا هستند و اما در عین حال برای خانواده هایی که دارای فرزند خردسال هستند، خطرناک نیز بشمار می رود.
میزهای ناهار خوری چوبی میزهایی هستند که مورد پسند همه قرار می گیرند و خطری که میزهای شیشه ای دارند را نیز نخواهند داشت. از بین میزهای چوبی، میزهای ناهار خوری مستطیل شکل طرفدار بیشتری دارند و این بدلیل شکل مناسب شان است که در هر فضایی با هر اندازه ای می توان آنها را قرار داد.

برخلاف تصور عامه مردم، میزهای ناهار خوری خوب و با کیفیت از جنس چوب راش ساخته نمی شوند. بهترین چوب ها برای ساخت میز ناهارخوری از درختانی تهیه می شود که در کشورهای آمریکای جنوبی رشد می کنند. معروفترین و بهترین چوب برای ساخت میز ناهار خوری چوب درخت بامبو و درخت سیاه است که مقاومت و دوام بالایی دارند. اما از آنجائیکه چوب درخت بامبو و درخت سیاه قیمت بالایی دارند، به خریدارانی که توان پرداخت قیمت بالا برای میز ناهارخوری را ندارند توصیه می شود تا به سراغ میزهایی بروند که از چوب درخت گردو تهیه می شوند و کیفیت قابل قبولی دارند.