با این تکنیک فوق العاده، مبلمان چوبی تان را ضد آب کنید

تعمیر و نگهداری مبلمان

31 شهریور 1397

این تکنیک که از قرن هجدهم میلادی در ژاپن برای ضد آب کردن میزهای چوبی و سایر مبلمان چوبی استفاده می شود با استفاده از چوب سرو انجام می گیرد. 

پس تولیدی های مبل و میزی که قصد استفاده از این تکنیک برای تولید مبل،صندلی و میز ضد آب را دارند، ابتدا باید چوب مناسب برای این کار یعنی چوب سرو را انتخاب کنند.

چوب سرو دارای تخلخل و خواص شیمیایی است که برای کار مورد نظر ما مناسب است. در این تکنیک لایه زیرین چوب مبل، صندلی یا میز مون از چوب لاله درختی هست. پس بهترین انتخاب برای تولید مبل، صندلی و میز ضد آب، چوب سرو هست اما می توان از چوب کاج، بلوط یا افرا نیز برای تولید مبلمان ضد آب استفاده کرد‌.

گام بعدی برای تولید مبل، میز و صندلی ضد آب تان این است که سطح چوبی میز، مبل یا صندلی مورد نظر را توسط مشعل بسوزانید. اما برای تولید مبلمان ضد آب چقدر باید سطح چوب را بسوزانیم؟ جواب اینه که به این منظور باید سطح چوب تا جایی بسوزانیم که حس کنیم پوسته پوسته شده. از نظر زمانی باید مشعل تون رو ۵ الی ۱۰ ثانیه روی هر قسمت چوب مورد نظر قرار بدید. سپس با استفاده یک برس سیمی استاندارد، سطح مبل، صندلی و میز چوبی تان را از پوسته های سوخته پاک کنید. مطمئن شوید که همه ی پوسته های سوخته را از سطح چوبی مبل، صندلی و میزتان پاک کرده اید. با این کار سطح متخلخل چوب مورد نظر نمایان می شود سپس با استفاده از یک پمپ باد، سطح چوب مورد نظر را حسابی تمیز کنید، حالا مبل، صندلی و میزمان آماده ی مرحله ی بعدی یعنی روغن کاری خواهد بود.

 کار روغنکاری را می توان توسط پلی اورتان یا روغن تخم کتان انجام داد، که البته روغن تخم کتان برای ضد آب ساختن سطح های چوبی مبل، صندلی یا میز چوبی تان گزینه ی بهتری است زیرا زودتر خشک می شود.

بعد از اینکه سطح روغنکاری شده خشک شد، برای بار دوم سطح مورد نظر رو روغن مالی کنید. 

این میز، صندلی یا مبل رو هر ۱۰ سال دوباره روغنکاری کنید و از استفاده ازین مبلمان ضد آب تون حسابی لذت ببرید.