صنعت مبلمان در ترکیه

راهنمای خرید مبل

20 آبان 1398

در ترکیه مبلمان هم در کارگاه ها و هم در واحدهای تولیدی در مقیاس صنعتی تولید می شود. تولید مبلمان در میان تعداد زیادی از کارگاه های کوچک تقسیم می شود. این کارگاه های کوچک نقش مهمی در تولید مبلمان کارشده و دست ساز دارند. کارگاه ها مؤسسات انعطاف پذیر در طبیعت هستند و از ظرفیت و نیروی کافی برای گسترش خط تولید خود به منظور تهیه سفارشات بزرگ برخوردار هستند.
بنگاه های مبلمان در مقیاس بزرگ با استفاده از تکنیک های خودکار تولید انبوه مدل های استاندارد تولید می کنند و بیشتر تولید آنها به سمت صادرات گرایش دارد. مطابق با داده های موسسه آماری ترکیه (TurkStat) ، در سال 2009 تولید مبلمان 6.4 میلیارد لیر ترکیه انجام شده. براساس سرشماری عمومی تأسیسات صنعت و تجارت (2008) ، بخش مبلمان 150427 نفر را استخدام کرده است و این صنعت 34438 شرکت دارد که مبلمان های مختلفی را تولید می کنند.
علاوه بر این، داده های ظرفیت اتحادیه اتاق بازرگانی و بورس کالاهای ترکیه (TOBB) 40 شرکت را که بیش از 250 کارمند دارند و 155 شرکت که بیش از 100 کارمند دارند، گزارش می دهد. علاوه بر این، لیست صنعت اتاق استانبول از 500 موسسه صنعتی برتر ترکیه شامل شش شرکت مبلمان است. طبق این لیست، این شش شرکت عبارتند از Boytaş Mobilya San. ikelik San. ، Merinos Halı Sanayi ve Tic. A.Ş ، ikstikbal Mobilya San. A.Ş ، SKT Oto Donanım San. و Teknik Malzeme Tic
تولید مبلمان در ترکیه بیشتر در استانبول ، آنکارا ، بورسا (آنگول) ، کایسری ، ازمیر و آدانا متمرکز است. مهمترین مناطق تولید مبلمان، استانبول و منطقه Bolu-Dzzce است که به دلیل تولید محصولات چوبی مشهور است. منطقه معروف تولید مبلمان در ترکیه با نام "Siteler" در آنکارا واقع شده است.
تعداد شرکت های کوچک و متوسط ثبت شده در "Siteler" بیش از 10،000 شرکت مبلمان است. در آنکارا ، بسیاری از شرکتهای کوچک آزمایشگاهی که مبلمان دستساز کلاسیک تولید می کنند وجود دارد و همچنین حدود 10 تولیدکننده عمده مبلمان که قابلیت تولید انبوه را دارند.
صنعت چوب در منطقه بورسا-اونگل ، سومین منطقه مهم تولید مبلمان است، که در مناطق جنگلی احاطه شده است و به سرعت در حال توسعه است.  کارگاه های مبلمان منطقه önegöl كوچك هستند اما از پتانسيل بسياري براي بهبود خود برخوردار است. منطقه مهم مبلمان دیگر کایسری است که از ظرفیت زیادی برای تولید تختخواب، کاناپه ، مبل تختخواب شو برخوردار است و هفت نفر از بیست و دو تولید کننده بزرگ ترکیه در اینجا شرکت خود را  تأسیس کرده اند. ازمیر همچنین دارای مناطقی برای تولید مبلمان به نام های "Karabağlar و Kısıkköy" است که مبلمان منطقه اژه را تأمین می کند.
در ترکیه تولید مبلمان با مصالحی با عنوان مبلمان چوبی (عظیم و روکش شده) ، مبلمان فلزی و غیره طبقه بندی می شود. مبلمان چوبی سهم عمده ای در کل تولید مبلمان دارد. همانطور که برای مبلمان با کیفیت خوب شناخته شده است ، انواع چوب های استفاده شده و ورودی های تخته سه لا باید مورد توجه قرار گیرد. عمده ترین نوع چوب های مورد استفاده در ساخت مبلمان سنگین در ترکیه عبارتند از خاکستر ، راش ، بلوط ، کاج ، مشبک و چوب ماهون. در مبلمان روکش از بلوط ، راش ، گردو و چوب ماهون استفاده می شود.
کارخانه های مبلمان ترکیه از جدیدترین فناوری ها در تولید مبلمان استفاده می کنند که همیشه مطابق با استانداردهای جهانی است. از سال 1990 کاربرد فناوری پیشرفته و استفاده از نیمکت های CNC در صنعت مبلمان ترکیه رو به افزایش است. امروزه همه شرکت های بزرگ در بخش مبلمان از نیمکت های CNC استفاده می کنند.
بیشتر شرکت ها مجهز به ماشین آلات مدرن هستند که امکان تولید کالاهای خوب و با کیفیت صادراتی را فراهم میکنند. کنترل کیفیت از مرحله ای که مواد اولیه تولید می شود شروع می شود و تا پایان مراحل بسته بندی ادامه می یابد. بیشتر شرکت ها قبلاً گواهینامه ISO 9000 و سایر گواهینامه های کیفیت مورد نیاز را دریافت کرده اند. بنگاه های بزرگ در فرایندهای بسته بندی خود از استانداردهای جهانی پیروی می کنند. در بسته بندی های PE ، PP، فوم ، پلی یورتان و جعبه های مقوایی استفاده می شود. بسیاری از شرکت های بزرگ دارای بخش های بسته بندی ویژه هستند. مانند بسیاری از محصولات مصرفی دیگر ، تولید مبلمان نسبت به تغییرات مد حساس است. از آنجا که طراحی مبلمان جنبه مهمی در بازاریابی دارد، طراحان ترکیه دائماً ترجیحات مصرف کننده را در بازارهای خارجی دنبال می کنند و طرح های جدیدی را معرفی می کنند و تغییرات و پیشرفت مدل را ایجاد می کنند. تولید کنندگان و صادرکنندگان مبلمان ترکیه از این واقعیت آگاه هستند که روند بازار و رفتار مصرف کننده نقش مهمی در توسعه و طراحی محصولات جدید دارد. از آنجا که ترکیه از صنعت نساجی قوی برخوردار است، تولید کنندگان مبلمان ترکیه از این مزیت برخوردار هستند که می توانند از آن استفاده کنند و طیف گسترده ای از مجموعه های رنگ جدید پارچه را به عنوان اثاثه یا لوازم داخلی رصد کنند.
صادرات


صادرات مبلمان ترکیه طی سالهای اخیر روند صعودی داشته است. در ده سال گذشته، صادرات مبلمان ترکیه از 192،1 میلیون دلار در سال 2001 به 1،607.3 میلیون دلار در سال 2011 افزایش یافته است. این بیشتر به دلیل پیشرفت در ظرفیت، کیفیت و طراحی است. رقم صادرات برای سال 2011 1،607 میلیون دلار بوده است که نسبت به سال گذشته 18٪ افزایش نشان می دهد. محصولات صادراتی اصلی عبارتند از: مبلمان چوبی (به استثنای دفاتر، آشپزخانه ها و اتاق خواب ها و صندلی ها) ، مبل های چوبی برای اتاق خواب (به جز صندلی ها). در سال 2011 ، ترکیه در جایگاه سوم صادرات صندلی های جهان به تختخواب قابل تبدیل به این کشور قرار گرفت که این نیز آیتم های سنتی است که نشان دهنده خانواده بزرگ ، میهمان نوازی و ویژگی های عشایری گذشته کشور ترکیه است.


در سال 2011 ، ترکیه مبلمان را به 172 کشور در سراسر جهان صادر كرد. بازارهای اصلی صادرات مبلمان عراق ، آلمان ، آذربایجان ، ایران و فرانسه بود. در سال های اخیر ، شرکت های مبلمان ترکیه اقدام به ایجاد نمایشگاه ها با تعداد بیشتر در این کشورها کرده اند. بخش پیمانکاری ترکیه یکی از مهمترین بخش های صادر کننده خدمات است. شرکت های پیمانکار ترکیه که کار ساخت و ساز در خارج از کشور انجام داده اند، بسیاری از مجتمع های مسکونی، پروژه های گردشگری، بیمارستان ها و پروژه های مراکز بهداشتی را به اتمام رسانده اند که بیشتر آنها با مبلمان ترکی تزئین شده است.
مبلمان ترکیه برای اطمینان از راحتی ، کارایی و ظاهر جذاب برای یک زندگی بسیار طولانی از بالاترین مواد ساخته شده است. سبک های مختلفی از جمله کلاسیک، سنتی و معاصر تولید می شود. صنعت مبلمان ترکیه با داشتن طراحان و معماران خود با ظرفیت تولید انعطاف پذیر خود ، قادر به برآورده کردن نیازهای بازارهای مجزا در سراسر جهان است. امروز ، با وجود این همه جنبه های صنعت مبلمان، ترکیه یکی از امیدوار کننده ترین تأمین کنندگان مبلمان در جهان است.

منبع: مجله  sleep well

sleepwellmilk.com