نکاتی در چیدمان مبل ال

راهنمای خرید مبل

25 بهمن 1396

بی تردید امروزه یکی از خاص ترین فاکتورها برای شیک و پرجلوه ساختن فضای درون خانه و دکوراسیون داخلی، انواع مبل ها هستند. مبل ها برای زیبا ساختن چیدمان داخل خانه در ایران و تمام دنیا، از جایگاه مهمی  در بین مردم برخوردارند. با وجود مدل ها و طرح های مختلف و بسیار زیاد در صنعت تولید مبلمان، می توان گفت اینکه چه نوع مبلی را برای منزل خودمان یا محل کارمان انتخاب کنیم، کار چندان ساده ای نیست. در اینجا قصد داریم از بین این تنوع گسترده و جالب در انواع مبل های مختلف موجود در بازار مبل، به معرفی و بررسی یکی از انواع جالب مبل، یعنی مبل ال بپردازیم؛ مبل ال یکی از مدل های خاص در بین مبل های موجود هست که در مقابل سایر انواع مبل، دارای مزایای و ویژگی های متمایز بسیار زیادی است. پس لطفا همراه "مُبلآن" باشید تا با مبل ال بیشتر آشنا شویم و برای زیباییدکوراسیون داخلی خانه خودتان و مخصوصا بخش فضای نشیمن، دست به کار  شویم و برای نیازهای  زیبایی و راحتی خانه ی خود بهترین  و مناسب ترین راه حل را از بین مدل های مختلف مبل موجود در بازار مبل، انتخاب کنیم و از استفاده از آن لذت ببریم.

آن دسته از مدل های مبل راحتی که به دلیل شکل و نوع قرار گیری این نوع مبل در دکوراسیون داخلی به مبلمان ال (L furnitures) معروفند در واقع از بغل هم قرار گرفتن و در واقع چسباندن بخش ها و مبلهای تک نفره و چندنفره به صورت حرف L انگلیسی تشکیل می شود، البته مبل ال را بر اساس چیدمان کلی اتاق مورد نظر و فضا و جایی که در اختیار داریم، می توان به دو صورت چسبیده و کنار هم و یا با فاصله از هم چید. مبل ال دارای کاربردهای مختلف است و تقریبا می توان گفت اتاق نشیمن تان هر اندازه و ابعادی که داشته باشد، می توان مبل ال را در آن به خوبی قرار دهیم و در واقع انواع مبل ال را در هر چیدمانی می توان قرار داد، از مبلمان ال می توان به عنوان مجزا کننده ی بخش های خانه نیز می توان استفاده کرد. 

این نوع مبل، نشیمن راحت و زیادی را در اختیار استفاده کننده قرار می دهد وبه دلیل به هم متصل بودن و  بعبارتی یکسره بودن و همچنین نداشتن دسته مبل در بین تکه ها و بخش های مختلف -که در بیشتر مواقع حجم زیادی از فضا را اشغال می کنند- بهترین انتخاب برای  خانه های کوچک به شمار می روند. 

برای تناسب بیشتر در مدل مبلمان ال شکل باید چندین نکته را رعایت کنید که هماهنگی رنگ مبل و سبک در خرید سایر لوازم منزل به خصوص تابلوها و میزهای جلومبلی و عسلی اهمیت ویژه ای در مورد مبل ال دارند. 

مبلمان ال شکل را بر اساس کاربرد موردنیاز می توانید جابه جا کنید و درواقع برای جابجایی مبل ال و چیدمان آن با کمترین محدودیت روبرو خواهید بود، به عنوان مثال می توان مبل ال را به عنوان فضایی برای دور هم جمع شدن های خانوادگی و دوستانه یا حتی جای خوابی برای میهمان ها در گوشه ی اتاق، در یک اتاق کوچک و حتی در وسط یک اتاق در نظر بگیرید.

از آنجائیکه مبل های ال معمولا در طول قرار می گیرند هنگام انتخاب میز پذیرایی برای مبلمان ال شکل باید دقت کافی داشته باشیم تا تمام افراد و میهمانان در سراسر مبل بتوانند به راحتی به میز برای پذیرایی دسترسی داشته باشند. برای این منظور می توان از میز پذیرایی متناسب با شکل مبلمان استفاده کرد بعنوان مثال برای مبلهای ال که شکل و چیدمان  گرد و بیضی دارند می توان از میزی به شکل گرد و برای انواع مبلمان ال که دارای شکل اصلی ال (L) و یا شکل وی (V) هستند از میزی به شکل ال (L) یا مستطیل شکل برای ایجاد بهترین حالت پذیرایی استفاده کنیم.

به منظور زیبایی در چیدمان و دکوراسیون می توان علاوه بر میزهای عسلی،  از یک یا چند میز کناری بصورت ثابت و برای قرار دادن وسایل تزئینی و دکوری در کنار مبل ال مانند آباژور، شمعدان یا لوازم جانبی دیگر استفاده کنیم و زیبایی اتاقمان را با مبل ال بیشتر نمائیم . 


 

نکته ی مهم و جالبی که در مورد مبل ال باید بدان توجه داشته باشیم این است که مبل های الی  که شکل کلی شان با طرح پارچه شان بصورت خط صاف است را بهتر است در دکوراسیون های مدرن قرار دهیم و مبل های ال دارای خطوط منحنی یا شکل کلی منحنی را بهتر است در چیدمان و دکوراسیون کلاسیک قرار دهیم تا همخوانی بهتری با محیط و دکوراسیون داخل خانه داشته باشد.