مطالبی مفید برای شناخت فوم و اسفنج مبل

راهنمای خرید مبل

8 اسفند 1396

یکی از مسائلی که ذهن خریدار مبل را در هنگام خرید یا سفارش ساخت مبل درگیر می کند، این است که نشیمن مبل مورد نظر از فوم ساخته شده است یا اسفنج.
بسیاری از افراد هنگام خرید مبل حتی تفاوت فوم و اسفنج را هم نمی دانند و زمانی که از فروشندگان و تولیدکنندگان مبل در مورد مزایا و معایب فوم و اسفنج سوال می کنند نیز با جواب های متفاوتی که دریافت می کند بیشتر سردرگم می شوند.

اسفنج در واقع همان تخته پاک کن های قدیمی است که به نام ابر هم در بازار می شناسندش، ولی در ابعاد بزرگتر و متفاوت.
از اسفنج یا ابر روی کلاف چوبی مبل و به منظور ایجاد نرمی و راحتی در هنگام استفاده، بهره برده می شود. اسفنج هایی که برای کف و نشیمن مبل استفاده می شود ضخیم تر و دارای چگالی بیشتری هستند که به اسفنج ۳۰ کیلویی مشهورند، البته اسفنج های ۲۵ کیلویی هم برای کف مبل استفاده می شوند که کمی از لحاظ چگالی و عمر مفید از اسفنج ۳۰ کیلویی کیفیت پایین تری دارند و اسفنج هایی که برای دسته ها و پشتی مبل بکار می روند نازک تر از اسفنج کف هستند.

اسفنج پلی اورتان که به اسفنج یورتان معروف است بر پایه ی آب تشکیل می شود و در حال حاضر یکی از پرکاربردترین اسفنج ها در تولید مبل بشمار می رود. تولید اسفنج مبل معمولا سه روز طول می کشد و پس از سه روز به اندازه های دلخواه برش خورده می شود و در بخش های مختلف مبل بکار می رود.

هنگام خرید اسفنج به دو نکته مهم باید توجه کنید که عبارتند از:
به وزن اسفنج در هنگام خرید توجه کنید، یعنی اگر دو اسفنج با ابعاد مساوی را برای انتخاب به شما ارائه می کنند آن اسفنجی کیفیت بهتری دارد که سنگین تر است و در واقع وزن سنگین اسفنج ناشی از تراکم اسفنج مبل در واحد حجم است که حکایت از کیفیت بهتر اسفنج و عمر و دوام بیشتر آن دارد.

نکته دیگر در هنگام خرید اسفنج، دقت در میزان فشردگی و سفتی اسفنج است. مشخص است که هرچه اسفنجی سفت تر باشد عمر و دوام بیشتری خواهد داشت، به ویژه اسفنجی که برای کف مبل انتخاب می گردد. در واقع انتخاب میزان سفتی اسفنج یک امر سلیقه ای است اما با توجه به این نکته که هرچه اسفنج سفت تر باشد عمر مفید بیشتری خواهد داشت.

فوم سرد نوعی فوم است که در دمای پائین تولید می شود و به همین دلیل دارای مجراهایی است که باعث خاصیت ارتجاعی این فوم می شوند.
راه تشخیص فوم سرد این است که اگر با دست بر آن فشار وارد کنیم، سریع به حالت اولیه بر می گردد و به نسبت فوم گرم نیز دارای دوام و عمر مفید بیشتری است.
فوم سرد به طور متوسط ۴ سال عمر مفید دارد و برای اثبات این مدعا همین کافیست که بدانیم در صندلی خودروها از فوم سرد  استفاده می شود.

فوم گرم در واقع نوعی اسفنج است که در دمای بالا تولید می شود و راه تشخیص فوم گرم در هنگام خرید این است که با دست فوم را فشار دهیم، اگر قوم با تاخیر به حالت اولیه برگشت فوم گرم است.
طول عمر و دوام فوم گرم به نسبت فوم سرد کمتر است.
میانگین عمر فوم گرم، ۱ سال است که به نسبت فوم سرد بسیار کمتر است.
یکی از روش های دیگر در تشخیص فوم سرد از فوم گرم اینست که بدانیم شرکت های تولید کننده فوم سرد معمولا تاریخ تولید فوم سرد را در کنار آن حک می کنند.
در واقع اگر فومی تاریخ حک شده در کنار خود نداشت، آن فوم فوم گرم است که کیفیت پایین تری از فوم سرد دارد.

اخیرا نوعی فوم جدید وارد بازار تولید مبل شده که دارای ویژگی های مفید فوم سرد و  گرم می باشد. از آنجائیکه این فوم که فوم ویژه نامیده می شود فاکتورهای خوب هر دو فوم را  در خود دارد، مورد استقبال قرار گرفته هرچند فعلا به صورت محدود و سفارشی در مبلهای سلطنتی و استیل بکار می رود.

فوم های سرد، گرم و ویژه دارای قالب ها و شکل های مختلفی از صاف تا محدب هستند ولی به دلیل ضخامتی که دارند برای استفاده در دسته ها و پشتی مبل ها مناسب نیستند.

یکی از نکاتی که پس از انتخاب نوع فوم یا اسفنج که در تشک مبل کار گذاشته می شود ذهن خریدار مبل را مشغول می کند این است که تشک مبل از چه نوعی باشد. خریدار مبل در این زمینه دو گزینه برای انتخاب دارد: تشک معمولی یا تشک دوبل.

در این زمینه یک پاسخ قطعی وجود دارد؛ تشک دوبل. زیرا تشک دوبل در صورت خرابی فوم در اثر استفاده و به پایان رسیدن عمر مفیدش به راحتی قابل تعویض است. تشک دوبل دارای زیپی است که به منظور تعویض قوم یا اسفنج کف مبل می توان آنرا باز کرده و با فوم یا اسفنج جدید جایگزین کنیم. همچنین بدلیل وجود همین زیپ است که براحتی می توان پارچه ی کف مبل را در آورده و شستشو کنیم.