کلاف مبل خوب چه ویژگی هایی دارد و چگونه تشخیص بدهیم؟

راهنمای خرید مبل

17 بهمن 1397

کلاف مبل و شیوه های تشخیص کیفیت آن


کلاف مبل یکی از مهمترین اجزای مبلمان است. همان چیزی که شما باید بیشترین توجهتان هنگام خرید مبل به آن باشد. 
هر چه استحکام و متریال کلاف بهتر باشد، مبل شما دوام بیشتری خواهد داشت و سالهای بیشتری میتواند مهمان خانه شما باشد.
شاید در ابتدای خرید مبل، همیشه نگران هزینه ها و بودجه خود باشید ولی خریدن یک مبل محکم حکم یک سرمایه گذاری بلند مدت دارد و شما را از هزینه های دیگری در آینده رها میکند.


کلاف مبل حکم اسکلت بندی مبلمان را دارد که تمام قطعات مانند فوم، اسفنج، پارچه، متقال بر روی آن قرار میگیرد تا مبل را شکل دهد.
یکی از مهمترین موارد توجه به جنس چوب به کار رفته در کلاف مبل است. هرچه استحکام چوب بیشتر باشد قطعا کلاف مبل بهتر و بادوام تر خواهد بود. جنس چوب معمولی که در مبل های استیل استفاده می شود چوب گردو ، چوب راش یا چوب روس است. این چوب در گرجستان و ایران تولید می شود. چوب گردو استحکام بیشتری دارد و سبک تر است اما چوب راش طرح پذیری بیشتری دارد و در تراش ها بهتر خواهد بود. 
چوب گردو سخت و در مقابل فشار بسیار جان سخت تر است و چوب راش نرم و بافت منعطف تری دارد. علت استفاده از چوب راش هم همین است که بافت یکدست تری در مبل هنگام برش و تراش ایجاد می شود
در این زمینه میتوانید مقاله مربوط به چوب راش را مطالعه کنید:

چوب راش به چه چوبی گفته می شود؟

در کلاف مبل از اتصالاتی استفاده می شود که هر چه این اتصالات تراز تر و محکم تر باشد بهتر است. 

 

گره در چوب زیبایی نیست عیب آن است:


توجه کنید  که کلاف مبل باید یکنواخت باشد و هرچه گره کمتری در چوب کلاف باشد استحکام آن بیشتر می شود. گاها برخی از فروشنده ها گره های داخل مبلمان را به عنوان زیبایی چوب عنوان می کنند که این صحت ندارد. تراکم چوب در مکان های گره کمتر است و قطعا دوام را کم میکند.

 

شیار و درز در چوب :

هر چه در چوب شیار های بیشتری وجود داشته باشد آن چوب استحکام کمتری دارد. چوب باید یکدست باشد و هیچ شیار تفکیک شده ای درآن دیده نشود.

اگر کلاف مبل به صورت یکدست از یک نوع چوب باشد باشد می تواند مقاومت یکسانی در تمام قسمت های مبل داشته باشد . برخی از تولید کنندگان روی کار را چوب راش یا گردو استفاده می کنند و درون کار را از چوب بی کیفیت. این بحثی است که باید بسیار مورد توجه قرار بگیرید. وقتی استحکام دو قسمت متفاوت باشد ممکن است باعث شکستگی ، صدای غژ غژ در آینده هنگام نشستن روی مبل ایجاد کند.

سعی کنید مبلمان هایی را خریداری کنید که قطعات کلاف آن جدا می شوند؛ چون اگر قسمتی از آن خراب شد می توانید آن را جدا و تعویض کنید.
در هنگام خرید بهترین حالت این است که قبل از اینکه پارچه روی مبل کشیده شود کلاف را از نزدیک ببینید.اما اگر این امکان وجود ندارد و مبلی را از نمایشگاه خرید میکنید دیگر امکان دیدن قسمت های داخلی کلاف وجود ندارد.
در این حالت می توانید مبل خود را کاملا برگردانید و به کلاف کف آن نگاه کنید، در کف کار می توانید کلاف دوبل، اتصالات و قطعات به کار رفته در داخل را مشاهده کنید.
یکی دیگر از موراد بلند کردن مبل است. مبل را با یک  دست بلند کنید اگر صدای غژغژ ندهد و به صورت یکپارچه اززمین جدا شود همه چیز روبراه است.اما اگر لق بزند یا صدا بدهد یا بسیار سنگین باشد باید آن گزینه را حذف کنید.

یک سطح بودن پایه های مبل هم اهمیت ویژه ای دارد.

 

کلاف مبل استیل و منبت های آن :


کلاف مبل استیل به دلیل منبت کاری های روی آن نیز حائز اهمیت است. در حال حاضر روش های مختلفی برای منبت کاری روی مبل استفاده می شود. بهترین منبت ها، آنهایی هستند که کار دست یک استادکار منبت است. چون یک اثر هنری محسوب می شود. منبت دستی روی هرچوبی به خوبی درنمیاید چون باید تحمل ضربات مکرر دست استادکار روی کلاف را داشته باشد همین موضوع می تواند یکی از دلایل مهم کیفیت چوب آن باشد. در حال حاضر با دستگاه های CNC نیز منبت کاری های ایجاد میشود. 

 

در این روش طرح منبت به دستگاه داده میشود وبه صورت همزمان دستگاه طرح را روی چندین چوب ایجاد می کند در این روش تقارن در تمامی نقاط به چشم میخورد. همه چیز سرجایش است چون کار به صورت کامپیوتری صورت میگیرد قطعا دقت بالاتری دارد اما ارزش کار دست را ندارد.


کلاف مبل چوب و رزین :
این نوع کلاف به تازگی وارد بازار شده است وزن بسیار زیاد مبل یکی از نشانه های استفاده از مواد بجای چوب در مبل است. قیمت این نوع کلاف پائین ترست. برای تشخیص این مورد مقاله کامل و مفصلی در مبلان قرار گرفته است که میتوانید آن را مطالعه کنید :


چگونه بفهمیم کلاف مبل مورد نظر مان چوب است یا مواد و رزین؟