چگونه بفهمیم کلاف مبل مورد نظر مان چوب است یا مواد و رزین؟

راهنمای خرید مبل

6 آبان 1397

ترکیب چوب و رزین چیست؟

یکی از موادی که در ساخت مبل و مصنوعات چوبی مورد استفاده قرار می گیرد رزین پلی استر است که ابتدا به صورت ژله ای تهیه می شود و در حالت ژله ای به شکل دلخواه و مورد نظر مثلا پایه مبل، درمی آید و سپس خشک و سفت می شود که پس از این مرحله به هیچ وجه حتی با حرارت تغییر شکل نخواهد داد.

از آنجائیکه رزین پلی استر به خوبی به چوب می چسبد، از آن برای زیباسازی منبت کاری مبل و مصنوعات چوبی استفاده می گردد.

رزین پلی استر را حتی می توان با رنگ دلخواه مخلوط کرد و سپس شکل و فرم مورد نظر را به آن داد. رنگ رزین پلی استر حتی در مقابل نور آفتاب تغییر نخواهد کرد و ماندگاری بالایی دارد.

در هنگام ساخت رزین پلی استر از موادی برای خشک شدن آن استفاده می شود که معمولا ۱ درصد الی ۴ درصد کل مخلوط را را شامل می شود. در صورتی که این ماده ی خشک کننده ی رزین پلی استر از ۴ درصد بیشتر باشد، کیفیت رزین کم شده و احتمال ترک خوردگی آن بالا می رود.


تشخیص رزین در مبل

چطور رزین استفاده شده در مبل را تشخیص دهیم؟

وزن مبلی که در آن رزین به کار رفته سنگین تر است

منبت های رزینی جان و روح ندارند کاملا قالب زده شده است. منبت های روی چوب مثل یک اثر هنری است. با کمی دقت میتوانید تراشکاری منبت را از رزین چسبیده شده روی چوب تشخیص دهید.

سوزنی را داغ کنید و درجایی از پایه یا منبت مبل که دید کمی دارد فرو کنید اگر فرو رفت و بوی پلاستیک حس کردید یا به سوزن کمی پلاستیک سوخته شده چسبید در این مبل از نمای رزین استفاده شده است

 

مزایا و معایت چوب و رزین

مزیت ارزان بودن مبل چوب و رزین نسبت به مبل تمام چوب است اما قطعا کیفیت و دوام مبل تمام چوب را ندارد و درمقابل ضربه و شوک ممکن است شکسته شود و از چوب جدا شود.

 

استفاده از ترکیب چوب و رزین در مبل

یک امر خیلی عادی شده و بسیاری از این روش برای ساخت منبت های روی مبلها مخصوصا مبل استیل های پرکار و مبل کلاسیک استفاده میکنند. 

 

علت استفاده از رزین در مبل

هزینه کم تولید ، قیمت پائین تر برای مشتری ، سرعت تولید ، دردسر کمتر تولید کننده و استقبال بازار از مبل ارزان تر