دکوراسیون منزل متناسب برای افراد مسن

دکوراسیون اتاق خواب

28 بهمن 1396

دکوراسیون منزل متناسب برای افراد مسن

خانه های که افراد مسن در آن زندگی میکنند،مسلما باید با خانه های عادی تفاوت داشته باشند و غیر از این باشد باید در پی ساختن فضای مناسب با روحیات و خلق وخوی آنان باشیم.ساختن خانه ای متناسب با سالمندان میتواند از بروز حوادث های زیادی جلوگیری کند و زندگی بدور از هیاهو و سرشار از آرامش  برای آنان را رغم بزند.در این مقاله نکاتی  درمورد دکوراسیون متناسب برای افراد مسن را برای شما عزیزان جمع آوری کردیم امیدواریم مفید باشد.

اتاق خواب مستر


اگر که فرد مسن و سالخورده ای با شما زندگی میکند،پیشنهاد میکنیم به آنها اتاق مستر اختصاص دهید زیرا سرویس بهداشتی که از نیازهای مهم برای این افراد است درآن وجود دارد.ممکن است بگوید خانه ی ما اتاق مستر وجود ندارد پس تکلیف چیست؟؟ وقتی منزل شما چنین اتاقی را نداشته باشد،اتاقی را برای وی انتخاب کنید که به سرویس بهداشتی نزدیک باشد.


روشنایی و نورپردازی


خلقت انسان به شکلی است که هر چه سن بالاتر می رود بیماری ها و مشکلات بیشتر و بیشتر میشود.یکی از آنها ضعیف شدن چشم است  که ممکن است مشکلاتی را برای افراد مسن ایجاد کند.پس این افراد به نور و روشنایی بیشتر احتیاج خواهند داشت. نورپردازی را بصورتی تنظیم کنید که غیر مستقیم باشد تا از بروز خیرگی در آنها جلوگیری کند. 
همچنین این موضوع میتواند از بسیاری حوادث(افتادن/سرخوردن و یا ...) جلوگیری کند و حتما باید در مناطق اتاق نشیمن و آشپزخانه وسرویس بهداشتی نورپرداز مناسب و کافی داشته باشد.

 

اتاق مطابق با سلیقه آنها


هنگام چیدن وسایل اتاق از انها نظر بخواهید تا بر اساس سلیقه خود وسایل را بچینند.چیزی را بدون اجازه آنها جابه جا نکنید برای نمونه ممکن وسیله ای از نظر شما کهنه و بی ارزش باشد ولی در مقابل برای آنها بر از خاطرات  و لحظات شیرین است که حتی شاید با دیدن آن حالشان بهتر شود! پس حتما آنها را در تصمیم گیری دخیل کنید.
بیاد دشته باشید اگر فرد مسن شما از ولک یا عصا استفاده میکند تا حد امکان از قرار دادن وسایل در جاهای پر رفت و آمد پرهیز کنید وطوری انها را بچینید که مبلمان ها فاصله های زیادی با یکدیگر داشته باشند تا مشکلی برای رفت و آمد آنها وجود نداشته باشد.


مبلمان و کف پوش مناسب


بهترین نوع مبلمان متناسب برای آنان،مبل های با گوشه گرد هستند و پشنهاد ما استفاده از این نوع می باشد.مبل های با گوشه تیز ممکن است بدن ظریف آنها را اذیت و نارحت کند و باید حتما این قضیه را مد نظر داشت.
استفاده کردن از موکت ها برای کف پوش بسیار مناسب و راحت خواهد و طبیعتا مشکل خواصی را به همراه نخواهد داشت.هرگز از کف پوش های از جنس سنگ و یا هرنوع سخت دیگر استفاده نکنید چون اگر هنگام راه رفتن خدایی ناکرده به زمین بخورند ممکن صدمات جدی به بدن نحیف آنها وارد شود.

ویژگی های کلی اتاق سالمندان 


تا جایی که میتونید اتاق آنها را تمیز و پاکیزه کنید حداقل  دو یا سه روز یکبار اتاقشان را مرتب کنید.عطر به اتاق بپاشید تا همیشه بوی خوبی داشته باشد.وسایل مورد نیاز آنها را در اتاق خودشان قرار دهید برای نمونه اگر فرد سالخورده تان از دارو یا قرص خاصی استفاده می کند همیشه آنها را در کمد اتاق آنها بگذارید تا هنگام نیاز از آنها استفاده کند.