چستر فیلد چه نوع مبلی است و تاریخچه آن چیست؟

راهنمای خرید مبل

22 آبان 1398

مبل چستر چیست و چرا به این نام نامگذاری شده است؟

مبل چسترفیلد فقط یک تکه مبلمان نیست بلکه یک تکه  از تاریخ است.

نظرات بسیاری در مورد منشأ کلمه "chesterfield" به عنوان توضیحی از کالایی که اکنون به عنوان مبل چستر فیلد می شناسیم وجود دارد. طبق فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد، استفاده از کلمه chesterfield قبلاً در دهه 1800 در انگلستان برای توصیف یک نیمکت چرمی استفاده شده بود.

اعتقاد بر این است که لرد فیلیپ استنهاپ ، 4 ارل چسترفیلد (1777-1796) اولین ست چرمی چسترفیلد را با روکش چرمی و دکمه ای  با نشمینگاه عمیق و برجسته و پایه صندلی کوتاه سفارش داد. گذشته از اینکه یک سیاستمدار و نویسنده مورد تحسین است، او را به عنوان پیشرو در صنعت مبلمان چستر فیلد می­شناسند. ظاهراً ارل از یک صنعتگر محلی خواسته است تا مبلی را بسازد که برای یک آقا حداکثر راحتی  برای نشستن به همراه داشته باشد و همچنین هنگام نشستن لباس بدون هیچگونه چروک باشد. این هدف اصلی مبل چسترفیلد بود که دارای پارچه  مخصوص و دکمه های عمیق ، بازوهای بزرگ ، با ارتفاع پشتی و بازو یکسان و نشیمنگاه بزرگ بود.  هرچند هیچ تأیید محکمی بر این داستان وجود ندارد اما به نظر می­رسد، این نام خانوادگی بسیار مناسب این نوع مبلمان است.

 در افسانه ها  چنین آمده كه در 24 مارس 1773 هنگامی كه نجیب زاده درگذشت آخرین سخنانش را به کارگر شخصی خود گفت. ارل پیر رفتارهای خوب خود را در حالی که در بستر مرگ بود هم فراموش نکرد، هنگامی که یکی از دوستانش به ملاقات وی آمد، به مستخدم خود دستور داد: " صندلی روزانه خود را به دوستش  بدهند" درست قبل از مرگ. آقای دیرولز پس از حمل صندلی به خانه ، متوجه شد که این مبل یک اثر باشکوهی است که در یک مبل با چرم قهوه ای و نشیمنگاه عمیق ، با دکمه های بزرگ و عمیق ساخته شده. سالهای متوالی استفاده از آن باعث شده است تا ظاهری جذاب تر به آن داده شود. این شاهکاری در صنعت مبلمان به شمار می­آمد.

بنابراین این تصور به وجود می­آید ، كه آشنایان Dayrolles كه در حال ساخت  صندلی های مشابه برای خود بودند ، که می­شود از آن به عنوان یك واكنش طبیعی در برابر تحسین زیاد ناشی از اولین صندلی چسترفیلد دانست.

 

مبل چرم چستر فیلد مشخصا سالها جذابیت خود را حفظ کرد، اما همچنان در مدت زمان طولانی در کلوپ های آقایان لندن جایگاه خاص خود را محکم حفظ کرد. کلیه طرح های رنگی و مدل های پی در پی (مبل ها ، ستها ، صندلی های پنجره ، صندلی های تکان دهنده و غیره) که طی 200 سال گذشته طراحی شده اند ، همگی مستقیماً از مدل اصلی چستر فیلد الهام گرفته شده اند.

با موفقیت با مستعمرات امپراتوری بریتانیا توسط مقامات ارتش سلطنتی (ایالات متحده ، کانادا ، استرالیا ...) صادر شد و خیلی زود به یک نشان بزرگ جهانی در سبک انگلیس تبدیل شد. مبل چسترفیلد تصاویری از آقایان با لباس رسمی را که در یک  سالن مطالعه را در ذهن تداعی می­کند. دوره ویکتوریا چسترفیلد را به عنوان قطعه اصلی در اتاقهای نشیمن می­توان دید. از قرن نوزدهم ، این نوع مبل با روانکاوی فرویدی  نیز پیوند خورده است، زیرا زیگموند فروید در ابتدا در جلسات هیپنوتیزم خود از مبل چسترفیلد استفاده می­کرد.

در طول سالها، مبل­های چسترفیلد حق امتیاز کاخ ها، دفاتر تجاری برجسته، هتل ها، رستوران ها، کلوپ های آقایان و خانه های خصوصی مجلل را به دست آورده اند. چسترفیلد مترادف با ظرافت و اصالت در فضای داخلی در سراسر جهان، از هر سبک معماری و طراحی داخلی است. صرف نظر از آنچه برای بسیاری از آنها نمایان است، چسترفیلد به طور پیوسته مبل راحتی است که مظهر ترکیب کاملی از راحتی و اصالت است.

آنچه روزگاری به عنوان سمبل وضعیت نخبگان شناخته می­شد، اکنون علاوه بر این به دنبال خانه یا تجارت مدرن است. علیرغم تاریخ ، مبل های چسترفیلد برای همیشه مظهر لوکس، اصالت و سبک خاص خواهد بود. در هیچ کجا نمونه ای از مبلمان از این شناخته شده تر پیدا نمی کنید. چسترفیلد طی دهه های گذشته در وبلاگ ها و مجلات دکوراسیون منزل همیشه جایگاه مخصوص خود را داشته، گاهی اوقات در سبک های کلاسیک واقعی و گاهی در سبک های میانه یا مدرن دوباره قابل تصور و بهره برداری است. آنچه که به نظر قدیمی بود دوباره در سبک های مدرن و جدید جایگاه ویژه خود را به دست آورد. و پذیرای علاقه مندان به آثار عتیقه شد و حتی به عنوان یک آیکون پرنعمت در طیف گسترده ای از مدل ها و طرح ها دوباره متولد شد: کلاسیک ، سفارشی ... با پارچه های چرم یا مخملی و به رنگ های سفید ، بنفش ، صورتی ، نقره ای ، طلا ...

مطمئناً مبل چسترفیلد  با عنوان مبل مجلل برای قرن ها  جایگاه خود را در محافل حفظ خواهد کرد و با هر طیف و نوع از مهمانی ها سازگار خواهد بود و شکوه و عظمتی وصف نشدنی را را به منازل خواهد بخشید.

 

تاریخچه مبل چسترفیلد

درکنار مبل راحتی کوربوزی یر (Corbusier) که یک مبل راحتی با کلاف استیل و چرم کار شده روی کلاف است، این مبل چستر فیلد است که در مقام دوم زیبایی و طرفداری قرار دارد. در واقع بهتر اینگونه بگوییم که مبل زیبای چسترفیلد معروف ترین طراحی و مدل مبل در دنیاست. این مبل راحتی که طراحی کلاسیکی دارد حدود 300 سال است که در مدل های مختلف در خانه های مردم سراسر جهان حضور دارد و می توان جایزه ی بیشترین قدمت را به مبل چستر فیلد داد. فرضیه های نحوه ی تولید مبل چستر فیلد به یک نجیب زاده انگلیسی  به نام فیلیپ ستنهوپ بر می گردد. این نجیب زاده علاقه زیادی بهه داشتن وسایل شیک و زیبا داشت و مبل چسترفیلد یکی از این وسایل در خانه ی او بود. متاسفانه در کنار داستان های زیادی که درباره این مرد و مبل چستر فیلد وجود دارد، نحوه ی اختراع این مبل زیبا ناشناخته است.

 


با یه دور زدن در شهر کمبریج انگلستان و مشاهده ی مبل چستر فیلد در تولیدی ها و نمایشگاه های مبل این شهر، می بینیم که مبل چستر فیلد در طی زمان های طولانی و حتی در شهر های مختلف جهان، تغییر چندانی نکرده است و همه مردم این مبل زیبا و متفاوت را همانطوری که بوده و هست، پذیرفته اند و در دکوراسیون خانه هایشان از ین مبل استفاده می کنند. دید ما از این مبل با قرن 18 میلادی و حتی با 150 سال پیش درباره ی این مبل راحتی متفاوت است. امروزه مبل چستر فیلد به مبلی می گوییم که دسته ها و تکیه ها مبل، دارای تعداد زیادی نگین باشد و حتی هر مبلی که ارتفاع تکیه گاه و دسته هایش مساوی باشد را نیز می توان جزو دسته ی مبل های چسترفیلد قرار داد. در واقع بیشتر مبل های راحتی با این ویژگی ها را چستر فیلد می نامیم و به پارچه یا چرم کار کردنش، پایه ها و یا حتی نگین کاری اش کاری نداریم.
مبل چسترفیلد امروزی
مبل چسترفیلد با توجه به قدمتی که دارد یک مبل با طراحی همه کاره به شمار می رود که در کنار زیبایی، راحتی مورد نظر را نیز ارائه می کند. مبل چسترفیلد سلیقه های مشتریان مختلف را پوشش می دهد از قرار دادن در رستوران ها و هتل ها و حتی کتابخانه ها گرفته تا با کمی تغییر در چرم و مخمل روکش مبل که در خانه های و منازل افراد با سلیقه ها و توان های مالی مختلف دیده می شود. وقتی روی مبل چسترفیلد از چرم استفاده می شود اصالت این مبل در کنار ظاهر خاص آن قرار می گیرد و خودنمایی می کند.

 راحتی لازم برای یک پادشاه

مبل چسترفیلد پادشاه مبل های راحتی است و می توان با قرار دادن چند کوسن که با پر ساخته شده اند و یک یا چند پوست زیبای گوسفند، راحتیِ مبل چسترفیلد را به بی نهایت رساند و در واقع این پادشاه مبل ها را تبدیل نمود به مبلی که برای یک پادشاه و خانواده ی سلطنتی مناسب است. 

 

نمونه ای از چستر فیلد مدرن 

در عکس زیر تغییراتی در طراحی این مدل چستر می بینید درست است که این مبل همان چستر قدیمی است اما سعی شده با کمی تغییر آن را با فضای مدرن همسو کنند.

 

مراحل ساخت چستر فیلد از صفر تا صد :

منابع:
londongallery.net و sofasofa.co.uk