مبل

راهنمای خرید مبل

22 آبان 1398

معنی کلمه مبل چیست و ریشه آن کجاست؟

در فرهنگ لغت فارسی به صندلی تشک  و پشتی دار مبل می گویند. همچنین اسباب خانه از قبیل میز و صندلی و نیمکت با روکشی از پارچه در دسته مبلمان قرار گرفته می شود. پس هر آنچه که برای نشیمان تهیه شده باشد و جهت نشیمن ازآن استفاده گردد مبل گفته می شود.

 

مبل کلمه ای آشناست و کمتر کسی هست در این زمان که بارها از مبل استفاده نکرده باشد. مبل و مبلمان اخیرا از اثاثیه ضروری محسوب میگردد شاید در دهه های گذشته و در بین ایرانیان و جمع سنتی این وسیله را جز اثاث ضروری نمیدانستند و نبودش کمبودی در منزل ایجاد نمی کرد اما الان نزدیک به دو دهه است که مبل در بین خانواده ایرانی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. زوج های جوان در اولیت خریدشان قرارش داده اند و مسن تر ها هم برای اینکه از این وادی دور نمانند به تهیه آن اقدام کرده اند. کم کم این وسیله کم کاربرد یا به ظن قدیمی ها کالای لوکس و بی استفاده تبدیل به یک نیاز ضروری در بین خانواده شده است.

مبل وسیله ای کاربردی است که در تمامی منازل یافت می شود، وسیله ای پرکاربرد که روزانه مهمان همه خستگی ها و شادی ها و لحظه های دورهمی و تنهایی تک تک اعضای خانواده است.

 

این روزها دیگر خانه ای بدون مبل دیگر خانه نیست.  بسیاری از افراد می گویند آشپزخانه قلب خانه است. ما می­گویم این مبل است که به خانه شخصیت و هویت می­بخشد. مبل جایی است که شما می توانید بعد از یک روز طولانی در محل کار، به آرامش برسید. این جایی است که خانواده شما برای داشتن یک فضای گرم و حتی دیدن به یک فیلم مورد علاقه جمع می شوند. مبل شما مکانی است که با بهترین دوستان خود در آن به گفت و گو می پردازید و روزگار خاطره انگیزی رو در کنار عزیزانتون سپری می کنید.

مبل علاوه بر اینکه بخش عمده ای از زندگی روزمره شما را تشکیل می دهد ، یک بیان بزرگ زیبایی شناختی است. انتخاب مبل و نوع آن، چیدمان و ست کردن مبلمان با پرده و فرش و سایر وسایل منزل بخشی از هنر زن خانواده محسوب می شود. این وسیله کاربردی حالا در کنار تمامی حسنی که برای ما به ارمغان آورده است، امکان محک زدن ما برای نمایش هنر چیدمان و سلیقه صاحب خانه را دارد. هر بار که کوسنی را با  سلیقه تغییر دهید یا حتی بعد از چند سال استفاده از مبل با کمی هزینه پارچه آن را تغییر دهید انگار روح تازه ای به خانه بخشیده اید. به راحتی با جابجایی اجزا مبل میتوانید حس و حال تازه ای را به خانواده هدیه کنید.

.

 مردم معمولا هر 7 الی 15 سال یک دست مبل جدید می خرند. این یعنی بهترین مبل ها از نظر کیفیت، کلاف ، پارچه و سایر موادی که در ساخت و تولید انواع مبل بکار می روند 7 تا 15 سال عمر مفید دارند و یا اینکه کسی که از مبل استفاده می کند در این محدوده ی زمانی تمایل به تغییر مبل از راحتی به مبل سلطنتی و یا بالعکس دارد و یا برای ایجاد تنوع، مبلمان خود را تغییر می دهد.

از طرف دیگر می توان گفت کسی که مبل سلطنتی با طرح کلاف و نوع پارچه مبلی خاصی را انتخاب می کند معمولا تا 7 سال آن مبل را مورد استفاده قرار می دهد و در بهترین حالت، در این مدت پارچه یا فوم مبل خود را تغییر می دهد.

کیفیت یک مبل اعم از مبل استیل، مبل سلطنتی، مبل مدرن و یا مبل کلاسیک به طور مستقیم به کیفیت کلاف مبل و جنس چوبی که کلاف مبل از آن تهیه می شود، ربط دارد. پس بهتر است اولین سوال مان از تولید کننده مبل، درباره کلاف مبل و جنس کلاف باشد. سعی کنید در مراحل تولید از ساخت کلاف مبل تان دیدن کنید و از ظرافت محل اتصال اجزای کلاف و استحکام این محل های اتصال اطمینان حاصل کنید. یک محل اتصال ضعیف در کلاف مبل فقط با منگنه و چسب محکم شده است در حالیکه یک محل اتصال با دوام و قوی علاوه بر منگنه و چسب، با تکه چوب های مثلثی و یا گوه ای شکل و حتی پیچ های فلزی، ثابت و محکم شده اند.

یک مبل ممکن است کلاف مستحکم و خوبی داشته باشد اما اگر فوم نشیمن مبل و حتی کوسن های مبل، راحتی مناسب را نداشته باشند، اوقات راحت و خوشی را روی مبل تجربه نخواهید کرد، بویژه اگر قصد دارید به مدت طولانی روی مبل تان بنشینید.

کوسن ها یا بالشتک های مبل ممکن است از فوم پر شده باشند که این نوع کوسن ها بسیار دیر تغییر شکل می دهند و معمولا جنس فومی که در این نوع کوسن بکار رفته از چند لایه فوم با کیفیت ها و تراکم های متفاوت تشکیل شده است. بالشتک هایی که با فوم پر شده اند کمتر پروک می شوند و ظاهر خوب و صافی دارند که از نظر ظاهری شاید برای برخی از افرادی که کوسن می خرند، مزیت محسوب شود. در برخی از انواع کوسن نیز از الیاف مصنوعی یا پشم و کرک برای پر کردن کوسن ها استفاده می شود که حاصل کار نوعی کوسن نرم و راحت می باشد که البته برخلاف کوسن نوع اول، کمی به مرتب سازی پس از هر بار استفاده نیاز دارد زیرا الیاف و پشم درون آن باعث چروک افتادن به پارچه بیرون کوسن می شوند.

 

تاریخچه پیدایش مبل 

از نظر تاریخی ، اولین وسایل اثاثه یا لوازم داخلی اثاثه یا لوازم داخلی که کشف شده است مربوط به دوره 18 سلسله مصر باستان است ، زمانی که فراعنین در مقبره­های خود با کالاها و وسایل دفن شدند تا سفرشان به زندگی آخرت راحت تر شود. هنگامی که باستان شناس ، هوارد کارتر در تاریخ 26 نوامبر 1922 وارد مقبره پسر پادشاه توتانکامون شد ، وی در بین بسیاری از گنجینه­ها تعدادی صندلی رویال و سایر وسایل مبلمان را پیدا کرد که به طور خاص برای روح پادشاه مرده ساخته شده بودند. وقتی به تصاویر آن وسایل نگاه می­کنیم ، واضح است که سازندگان مبلمان مصری در فنون و صنایع دستی خود پیشرفته بودند­، آنها کارگران چوب کاملاً ماهر بودند. بسیاری از مبلمان، چنان با دقت ساخته شده بود که چندین قرن سالم ماندند، در حدی که دستیابی به اتصالات آن برای صنعتگران امروزی دشوار خواهد بود. نام مبل احتمالاً از عربی باستان منشاء گرفته است كه كلمه "suffah" وجود دارد ، ترجمه شده این معنی جزئی از "نیمکت بلند" دارد.

رومیان باستان همچنان به ایجاد سالن­های راحتی، تختخواب و نیمکت­های زیبا و تزئین شده­تری می­پرداختند که به یک مبلمان پذیرفته شده در خانواده ­های سلطنتی و مرفه تبدیل می­شدند.

باید گفت که در دنیای غرب، مبلمان و اثاثه یا لوازم داخلی، و حتی ساخت آن همانطور بوده، که امروزه نیز از آن باقی مانده است. دوران مبلمان، معروف به دوره بلوط (دوره بلوط (1500-1650)) خانه­ها حاوی مبلمان کمی یا بدون مبلمان بودند، به جز شاید یک تخت چوبی یا تخت­های کاهی و شاید فقط چند مورد دیگر. مبل در این دوره به عنوان یک کالای لوکس تلقی می­شد و آنهایی که وجود داشتند از بلوط ساخته می­شدند.  اولین مبل­ها به این صورت ساخته شد که از طریق بریدن یک درخت بلوط فصلی و قطعه کردن آن ، آنرا به صورت چهار ربع بریده و یک جعبه بلند مانند نیمکت تشکیل شد که برای تعدادی از افراد مناسب بود که بر روی آن بنشینند. این طول­های بلند چوبی از درخت بلوط، انعطاف پذیر بوده و تاب نمی­خورد ، آنها به عنوان شهرک شناخته می­شدند.

در مقایسه، مبل­های اولیه، با طرحی، شبیه به سکونتگاه­های اولیه بود، با نجاری عالی و ایجاد بازوها و پشتی صندلی، برخی از آنها حاشیه­های حک شده ای به صورت زینتی داشتند. این سبک از مبل / مجموعه در حدود 1620 در خانه­های مرفه بسیار متداول بود، از نظر ظاهری شباهت مشخصی بین آنها و مبلمان کلیساها وجود داشت و ظاهری تقریباً منظم به آنها می بخشید. بعنوان مثال، مبل­های با پشته دارای مصارف مختلفی بودند، به عنوان مثال، مبل با پشته بالا برای مسدود کردن درهای ورودی و نگه داشتن پیش نویس­ها ایده آل بود. آنها زینت بخش بودند و برخی از آنها قفسه های مخصوصی ساخته شده بودند که به پشت خود می بستند تا بتوانند شمعی را که در شب روشن می شود ، در خود جای دهند.

هنگامی که معماری ساختمان به سرعت در حال پیشرفت بود و خانه ها از ساختاری سالم­تر و منظم­تر ساخته شدند، مبل یا ستون فقط ظاهر واقعی پیدا کرد و به عنوان یک قطعه مبلمان خانگی پذیرفته شد.

نزدیکترین مورد مبلمان، اگر به عنوان  مبلمان طبقه بندی شود، شبیه به مبل یا نیمکت چوبی سخت بود که روی آن افراد می توانستند کنار هم بنشینند. با این حال، این را نمی توان به عنوان پیشرو مبل یا نیمکت طبقه بندی کرد.

با بهبود ساخت و ساز مسکن، سرما و هوای مرطوب اغلب در خانه ها مشکل کمتری پیدا کردند ، بام صدا و بهبود تکنیک های ساختمانی باعث شده خانه ها راحت تر و بسیار گرم تر شوند. در قرن شانزدهم بود که صنعتگران خلاق شروع به دیدن مصارف مختلف برای پوشش دیوار پارچه کردند. دیگر پارچه فقط برای آویزهای دیواری مناسب نبود ، بلکه کاربردهای تزئینی دیگری نیز داشت و در طراحی­های پیچیده تر و شیک تر مورد استفاده قرار گرفت که همان  پارچه هایی بود که روی تکه های مبلمان قرار گرفت.

این آلمانی ها بودند که سر اسب را به عنوان نوعی بالشتک صندلی و مبل و تشک معرفی کردند. در جای دیگر ، این ایتالیایی ها بودند که در دوره رنسانس برای اولین بار متوجه شدند که نیاز به پشتی برای صندلی نشیمن دارند.

به این ترتیب که مبل، عموماً با یک کوسن راحت که از قسمت زیرین ساخته شده است، در اصل یک صندلی یا لوازم داخلی است. راحتی با بهبود یافتن فرم های جایگزین طرح­های سابق بهبود یافته است ، به عنوان مثال استفاده از دکمه ها ، جلوه ای لوکس به مبل بخشید.

دوره گردو (1760-1760) قطعاً زمانی بود که کار مبلمان شکوفا شد.

بنابراین مبلمان یدی طولانی در زیبایی منازل دارد.

 

 

انواع مبلمان کدامند و کاربرد هریک چیست ؟

مبل های چرمی

آنچه که قبلاً  گوشه تاریک یک زیرزمین خاک می خورد و جز کتانی غیر قابل استفاده بود و یا تو خونه های قدیمی که زیر زمین حکم کارگاه کوچک پدر خانواده رو داشت، جاش اونجا بود برای استراحت پدر اما اکنون یک قطعه شیک است که شما از نمایش آن در اینستاگرام هیجان می­شوید.  این مبل ها امروزه نرم و راحت و تمیز و با سبک ها و رنگ های بی شماری در دسترس هستند ، یک مبل چرم مدرن یک قطعه بی انتهاست که تنها با افزایش سن بهتر می­شود.

چگونه می توان از تصویری که در ذهن از یک مبل دارید برای چیدمان واقعی استفاده کنید؟  چطور میخواهید ایده های دکوراسیون داخلی منزلتان را اجرا کنید؟ قبل از هرچیز باید مبل چرم دلخواهتان را پیدا کنید مبل با چرمی که مناسب شماست.

بر اساس سبک های مختلف زندگی، سلیقه ها و نیازها ، انواع متفاوتی از چرم برای ساخت مبل مختص شخصیت شما وجود دارد. نترس: این مدل مبل برای همه جذاب خواهد بود.

 

مبل راحتی و مبل های پارچه ای

این گونه از مبل ها بیشتر جز بیرونی شان از پارچه تشکیل شده است و کلاف چوبی آن در زیر پارچه مخفی گردیده تا راحتی بیشتری داشته باشیم. مبل پارچه ای معاصر، فضایی بسیار آشنا  را برایتان تداعی می­کند.  این یک شانس بزرگ است که با خاطره ای که بزرگ شده اید، امروز می توانید با یک نسخه به روز شده از یک قطعه امتحان شده و واقعی ، همان گرما و احساس خانه را تقلید کنید. همه ما از زمانی که بدنیا آمده ایم داخل خانه مادر و شاید مادر بزرگمان این مبل ها را دیده ایمو لحظه های خوش و ناب کودکی رو روی آنها گذرانده ایم پس می توانیم همان فضا را مجددا برای فرزندانمان تداعی کنیم.

مبل های پارچه ای با الگو ، مواد و رنگ های مختلفی انتخاب می شوند تا بتوانید به راحتی نمونه ای را پیدا کنید که متناسب با فضای موجود و سلیقه شما باشد. تنوع در این نوع مبلمان بسیار بالاست.

 

مبل استیل

این نوع مبلمان بیشتر به خاطر طراحی به این نام نامیده شده است. البته در اینگونه مبلمان از فلز استفاده نمی شود. کلاف این مبل از چوب تهیه می شود و معمولا با منبت کاری های زیبا تزئین و زیبا سازی می شود. تاج این گونه مبلمان بلند است و ست مبل آن 9 نفره است.

مبل کلاسیک

مبل کلاسیک شبیه به مبل استیل است تنها تفاوت ان این است که چوب ظرف تر و کمتری درآن مورد استفاده قرار می گیرد. تاج و پشتی آن کوتاه است و معمولا 7 نفره عرضه می شود. ست مبل کلاسیک شامل یک کاناپه سه نفره ، کاناپه دونفره، دو مبل تک نفره است.

مبل ال

برای استفاده در منازل کوچک و آپارتمان های کوچک متراژ طراحی شده است. این مبل به صورت حرف ال طراحی می شود و زاویه نود درجه دارد. کنج های منازل با این نوع مبل به خوبی پوشش داده می شود حتی در فضاهای آزاد و بزرگ هم می توان استفاده کرد.

 

در بین هزاران مبل ثبت شده در مبلان،  مبل های مختلف را  جستجو کنید تا مبلمان و دکوراسیون زیبا و مدرن ، و سبک دلخواه خودتان را  بی دردسر به خانه خود بیاورید.

 

مبلمان به عنوان وسایل قابل جابجایی تعریف شده است که برای ایجاد فضای راحت تر در دفتر یا منزل شخصی استفاده می شود. مبلمان می تواند برای ذخیره سازی ، صندلی یا خواب استفاده شود.

 مفهوم مبلمان برای اولین بار در اوایل 3100-2500 قبل از میلاد مسیح مطرح شد در واقع تا قبل از این دوره وسیله ای مشابه مبل در بین انسانها یافت نمیشداولین گونه های مبل پدید آمده در این دوران ازجنس سنگ بوده اند و مدرکی از استفاده چوب در این دوره یافت نشده است شاید دلیل آن در دسترس نبودن ابزار مناسب جهت استخراج و برش چوب بوده است شاید دلیل آن این بوده که  چوب در دوره نوسنگی به راحتی در دسترس بشر نبود.اولین مبل های ساخته شده در دنیا برای مصارف خانگی و استفاده روزانه به شکل کمد و تخت بود و هدف از ایجاد آن مرتب سازی و سازمان دهی وسائل منزل به حساب می آمد.

 کمد و تخت از اولین شکل مبلمان بودند. گفته می شود این کمد در ابتدا مهمترین رایج ترین مبلمان بوده است ، زیرا در ورودی های هر خانه در جامعه نوسنگی استفاده می شده است و اغلب آثار هنری حک شده از اشیاء نمادین را به نمایش می گذاشتند. در طول سالها ، به ویژه در سالهای مدرن ، مفهوم مبلمان کاربردی در خانوارها متحول شد و در عین حال جنبه ای از آثار هنری را که در دوره نوسنگی به نمایش گذاشته می شد ، تغییر کرد.

طراحی مبلمان امروزه بسیار متحول شده است ولی اساس و اصول مبلمان تغییری نکرده است. در واقع بیشتر تمرکز روی راحتی  و تجمل مبلمان بوده است  و هرروز رقابت در بهبود این دو ویژگی در محصولات تولیدی به چشم می خورد.

دیگر صندلی ها فقط به عنوان مکانی برای نشستن طراحی نشده اند ، بلکه به عنوان مکانی برای استراحت استفاده می شود و حتی در مواردی با تخت خواب  ترکیب شده است. برجی مبلمان های تختخواب شو طراحی شده اند که در عین اینکه در طول روز به عنوان صندلی و مکان نشستن استفاده می شود در هر لحظه که شخص بخواهد می تواند آن را تبدیل به یک تخت گرم و نرم کند. تختخوابها هم در دسته مبلمان قرار می گیرند. در گذشته تخت خواب صرفا جهت خوابیدن استفاده می شد و هدف اصلی آن جلوگیری از لم دادن روی زمین و مصون ماندن از گزند حشرات و حیوانات موزی بوده است اما هم اکنون یک تخت را براساس صرفا این تعریف خریداری نمی کنند هر چند همچنان یکی از کاربردهای اساسی تخت موارد ذکر شده است اما امروزه تخت به عنوان یک وسیله لوکس استفاده  می شود. جهت آرامش و رفاه از تخت استفاده  می شود و در اندازه های تک نفره و دونفره تهیه و تولید می شود.

 دوره نوسنگی – در دوره نوسنگی ، (تقریباً 5،500-2،500 قبل از میلاد مسیح )  ، اولین نمونه های اثبات شده از مبلمان مورد استفاده در دوران باستان را به جهانیان داد. ارکنی ، اسکاتلند جایی است که مبدل های سنگی و کمد مخصوص برای نگهداری از آن جا سرچشمه گرفته است.

دنیای کلاسیک - از قرن 9 تا 8 قبل از میلاد مسیح ، در مصر باستان و یونان ، محبوب ترین اشکال مبلمان تختخواب، صندلی ها و پایه های چوبی بود که در مقبره های کوئین ها و فرعون ها یافت می شد تا اجساد متوفی خود را آرام کنند ، و همچنین بالشت برای مصریان معمولی باستان.

اوایل اروپا مدرن - مبلمان از 500 الی 1500 بعد میلاد (یا furniture مبلمان قرون وسطایی) ، در اروپا طراحی شده است. صندلی ها برای نشستن و نشیمن محبوب بودند و اغلب از بلوط سنگین با نقوش هنری نفیس ساخته می شدند.

قرن نوزدهم - بین سالهای 1801-1900 ، مبلمان قرن نوزدهم بسیار هنری بود. سبک های گوتیک محبوب بودند و صندلی ها اغلب از طرح های برش خورده استفاده می کردند. صندلی های پیچیده طراحی شده اغلب توسط ثروتمندان درمراسم مهمانی ها و شام ها استفاده می شدند.

اوایل آمریکای شمالی - اوایل قرن بیست و یکم مبلمان آمریكای شمالی ، اوایل قرن بیستم در آمریكا ، مبلمان اساسی تر بودند و در مقایسه با نقوش هنری و طراحی های دقیق ، از ضروریات بودند. کمد های اصلی نگهداری و صندلی های ساده برای نشستن ، اغلب از چوب هایی مانند گیلاس یا گردو ساخته می شدند زیرا به راحتی با یک فرایند بخار خم می شوند.

مدرنیسم - در جنگ جهانی دوم پس از جنگ جهانی دوم (سال 1945 و بعد از آن) ، طراحی های مبلمان ساده و براق تحت تأثیر هنرمندان و طراحان دارای ریشه در آلمان (مارسل بروئر) ، فرانسه (آیلین گری) ، اسپانیا (لیلی ریچ) و ژاپن (ایسامو نوگوچی) قرار گرفت؛ صندلی هایی که نیازهای صندلی اساسی را به همراه طراحی های هنری نشان می دهند ، در این دوره بسیار محبوب شدند.

دیزاین اقتصادی در آمریکا به دهه ۱۹۲۰ میلادی زمانی که مردم آمریکا از برخی از فواید آن آگاه شدند، بر می گردد هر چند شکوفایی دیزاین اقتصادی به دهه ۱۹۶۰ برمیگردد. در روزهای نوین، مبلمان در دیزاین اقتصادی روز به روز که منابعی مانند بامبو مورد استفاده قرار میگیرند مورد استقبال بیشتری قرار می گرفت. میزهای غذاخوری و میزهای عسلی مثال های معروفی از دیزاین اقتصادی هستند که باعث کمبود منابع موجود برای تولید، نمی گردند. مبلمان امروزی به تمام طراحی های اخیر و مدرن از بعد از ۱۹۷۰ اشاره دارند. در تمام دنیا مبل های آلومینیومی و آهنی طرفداران زیادی دارد که میزهای غذاخوری و ناهارخوری از پرطرفدارترینشان بشمار می روند.

 

منبع :

sofasandsectionals.com

 

 

 

 در ویدئو زیر نکته خیلی مهم در هنگام خرید مبل آموزش داده شده است. حتما قبل از خرید ویدئو را مشاهده کنید :